Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Osm mrtvých, další jsou uvězněni pod troskami

Filipíny dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Zahynulo při něm nejméně osm lidí, desítky dalších mohou být ještě uvězněny v troskách budov, informovala agentura Reuters. Otřesy byly podle amerického geologického ústavu USGS nejsilnější severně od metropole Manily. Zástupce filipínského úřadu pro zemětřesení uvedl, že otřesy nebyly tak silné, aby vyvolaly vlnu cunami. Zemětřesení ale přerušilo leteckou, lodní a silniční dopravu.

Přidejte svůj názor

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

Svědci popsali, jak se otřásaly domy v Manile, kde bylo několik úřadů evakuováno. Lidé v panice vybíhali z obytných domů.

Největší škody způsobilo zemětřesení v provincii Pampanga, kde přišlo o život osm lidí a dalších 20 bylo podle guvernérky provincie zraněno. Záchranáři s pomocí psů a těžké techniky podle ní pátrají v troskách čtyřpatrové budovy po možných přeživších. V přízemí domu se nacházel supermarket.

Lidi uvězněné pod troskami nebude snadné vyprostit, uvedla guvernérka. V provincii Pampanga, která leží severně od metropole, byl také poškozen kostel a na dálnici napadalo z kopců kamení. Na jednom místě se zřítily betonové stožáry elektrického vedení. Mezinárodní letiště v provincii, které je někdejší americkou základnou, bylo uzavřeno a řada letů byla zrušena. Otřesy totiž způsobily škody na odletové hale.

Záchranáři z Manily se připravují poslat do provincie Pampanga posily. Vláda mezitím vyzvala občany, aby zůstali klidní, zatímco se na internetu objevily informace, že skutečný počet mrtvých je vyšší. "Vyzýváme je, aby nešířili dezinformace na sociálních sítích, které by mohly vyvolat nepřiměřený šok, paniku a stres.

Souostroví Filipíny se nachází v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, zemětřesení jsou tam proto častá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína vyhrožuje: Schůzka mezi zástupci USA a Tchaj-Wanu je popudila

27.05.2019 10:12 Čínské ministerstvo zahraničí dnes ostře protestovalo proti setkání mezi americkým poradcem pro…

Nový japonský císař přijal prvního zahraničního hosta, byl jím Trump

27.05.2019 09:38 Aktualizováno Nový japonský císař Naruhito dnes ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda…

Parlamentní volby v Indii vyhrál stávající premiér Módí

26.05.2019 20:21 Indický prezident pověřil sestavením vlády vítěze parlamentních voleb a dosavadního premiéra…

Studená válka s Čínou? Politolog varuje před katastrofálními důsledky

26.05.2019 00:01 Mnoho z nás čeká na nový "Sputnik", moment, kdy výzva Číny přiměje Spojené státy sjednotit se,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama