Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Osm mrtvých, další jsou uvězněni pod troskami

Filipíny dnes zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně. Zahynulo při něm nejméně osm lidí, desítky dalších mohou být ještě uvězněny v troskách budov, informovala agentura Reuters. Otřesy byly podle amerického geologického ústavu USGS nejsilnější severně od metropole Manily. Zástupce filipínského úřadu pro zemětřesení uvedl, že otřesy nebyly tak silné, aby vyvolaly vlnu cunami. Zemětřesení ale přerušilo leteckou, lodní a silniční dopravu.

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

Svědci popsali, jak se otřásaly domy v Manile, kde bylo několik úřadů evakuováno. Lidé v panice vybíhali z obytných domů.

Největší škody způsobilo zemětřesení v provincii Pampanga, kde přišlo o život osm lidí a dalších 20 bylo podle guvernérky provincie zraněno. Záchranáři s pomocí psů a těžké techniky podle ní pátrají v troskách čtyřpatrové budovy po možných přeživších. V přízemí domu se nacházel supermarket.

Lidi uvězněné pod troskami nebude snadné vyprostit, uvedla guvernérka. V provincii Pampanga, která leží severně od metropole, byl také poškozen kostel a na dálnici napadalo z kopců kamení. Na jednom místě se zřítily betonové stožáry elektrického vedení. Mezinárodní letiště v provincii, které je někdejší americkou základnou, bylo uzavřeno a řada letů byla zrušena. Otřesy totiž způsobily škody na odletové hale.

Záchranáři z Manily se připravují poslat do provincie Pampanga posily. Vláda mezitím vyzvala občany, aby zůstali klidní, zatímco se na internetu objevily informace, že skutečný počet mrtvých je vyšší. "Vyzýváme je, aby nešířili dezinformace na sociálních sítích, které by mohly vyvolat nepřiměřený šok, paniku a stres.

Souostroví Filipíny se nachází v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, zemětřesení jsou tam proto častá.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama