PŘEHLEDNĚ: Fakta o krvavých Velikonocích na Srí Lance, hněv se obrací proti muslimům

Útoky, většinou sebevražedné, soustředili atentátníci do hlavního města Kolombo a jeho okolí. Exploze na šesti místech nastaly kolem 08:45 místního času (05:15 SELČ), kdy byly kostely plné věřících, kteří přišli na mši o Velikonoční neděli. Křesťané tvoří ve většinově buddhistické Srí Lance kolem sedmi procent obyvatel. Terčem útoků byl kostel sv. Antonína v Kolombu, sv. Šebestiána v Negombu, což je asi 35 kilometrů severně od metropole, a evangelický kostel ve městě Batticaloa.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

teroristické útoky na Srí Lance
doporučujeme

Výbuchy otřásly také třemi pětihvězdičkovými hotely Shangri-La, Cinnamon Grand a Kingsbury, všechny jsou v Kolombu. Nejméně ve dvou z nich útočili atentátníci v restauracích, když přišli hosté na snídani. Odpoledne nastal sedmý výbuch rovněž v hotelu na okraji Kolomba, který zabil dva lidi, a později osmý výbuch připravil o život tři policisty.

Útoky na Srí Lance, které si podle posledních zpráv vyžádaly 290 obětí, jsou čtvrté nejhorší ve světě za uplynulých deset let a nejhorší v dějinách Srí Lanky.

Podle vlády za útoky stála místní islamistická skupina a úřady prověřují její eventuální napojení na skupiny v zahraničí. Agentury skupinu identifikují jako srílanskou Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Skupina se ale zatím k útoku nepřihlásila.

zdroj: YouTube

Vládní mluvčí Radžita Senaratne, který je zároveň ministrem zdravotnictví, řekl, že všech sedm sebevražedných atentátníků spojovaných s nedělními útoky byli občané Srí Lanky. Policie dosud zatkla 24 lidí a po dalších pátrá. Vládní mluvčí dnes oznámil, že Srí Lanka měla informace o chystaných atentátech už 4. dubna.

Na Srí Lance začne o půlnoci platit výjimečný stav, který rozšíří pravomoci policie a armády. Od 20:00 do 04:00 místního času (16:30 až 00:30 SELČ) má v Kolombu platit zákaz vycházení.

Chronologie událostí:

neděle 21. dubna

8:45 místního času (5:15 SELČ) - Výbuchy otřásly dvěma pětihvězdičkovými hotely Shangri-La a Kingsbury v Kolombu a dvěma katolickými kostely - sv. Antonína v Kolombu a sv. Šebestiána v Negombu, které leží asi 35 kilometrů severně od metropole.

8:50 - Pátá exploze zasáhla hotel Cinnamon Grand v Kolombu.

9:05 - Šestá exploze otřásla evangelickým kostelem ve městě Batticaloa.

11:30 - V Kolombu se sešla bezpečnostní rada státu pod vedením srílanského premiéra Ranila Vikremasingha.

11:40 - Vláda rozhodla o uzavření škol na dva dny.

13:45 - Sedmá exploze zasáhla hotel New Tropical Inn, který leží naproti vstupu do zoo na kolombském předměstí Dehivala.

14:15 - Osmá exploze byla hlášena během policejního zásahu z obytného komplexu na severním předměstí hlavního města. Při zásahu zahynuli tři policisté.

14:30 - Srílanské úřady dočasně zablokovaly některé sociální sítě, včetně Facebooku, Instagramu, YouTube a WhatsApp. Chtěly tak zabránit šíření poplašných zpráv a podněcování k náboženské nenávisti.

14:45 - Vláda vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení. Zrušen byl v pondělí 22. dubna ráno, následně byl vyhlášen nový. Týká se hlavního města a platit by měl od 20:00 do úterních 04:00 místního času (od pondělních 16:30 až úterý 00:30 SELČ).

16:00 - V zemi byla dočasně zastavena doprava.

16:45 - Policie oznámila, že bylo zatčeno prvních sedm podezřelých. Policisté dosud zatkli 24 lidí a po dalších pátrají.

22:30 - Policie ohlásila útok na mešitu ve městě Puttalum a žhářský útok na dva obchody vlastněné muslimy v městečku Kalutara.

Pondělí 22. dubna

7:15 - V médiích se poprvé objevily informace, že za útokem zřejmě stojí místní islamistická skupina. Informaci později potvrdil mluvčí vlády. Agentury skupinu identifikují jako srílanskou Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Skupina se ale zatím k útoku nepřihlásila.

7:30 - Vláda vyhlásila výjimečný stav, který rozšíří pravomoci policie a armády. Platit začne o půlnoci.

8:30 - Policie na autobusovém nádraží v Kolombu našla 87 rozbušek.

Oběti:

Podle poslední bilance si útoky vyžádaly 290 obětí a 500 zraněných. Podle dosavadních zpráv si nejvíce obětí (93) vyžádala exploze v kostele sv. Šebestiána v Negombu.

Podle dosavadních informací bylo mezi oběťmi 39 cizinců zhruba z deseti zemí. Osm obětí hlásí Británie, šest Indie. Mezi mrtvými cizinci jsou také Dánové (3), Turci (2), Číňané (2), Australané (2) a po jedné oběti hlásí Nizozemsko, Japonsko a Portugalsko. Útoky nepřežily tři děti dánského miliardáře Anderse Holche Povlsena, majitele oděvního řetězce Bestseller. Na Srí Lanku přijely strávit Velikonoce. Češi mezi oběťmi podle dosavadních informací české diplomacie nejsou.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínská snaha stát se vůdčí mocností je v troskách? Analytik má jasno

27.05.2020 00:01 NÁZOR – Po půlstoletí pozoruhodného růstu se může čínský postup k velmocenskému statutu stát obětí…

Afghánská vláda propustí dalších 900 vězňů z řad Tálibánu, chce zabránit…

26.05.2020 13:18 Afghánská vláda dnes plánuje propustit dalších 900 vězňů z řad povstaleckého hnutí Tálibán. Podle…

Čína chystá právní předpis na vlastní formu GDPR

26.05.2020 11:10 Právo na ochranu soukromí a na ochranu osobních údajů se chystá zakotvit Čína ve svém prvním…

Politolog: Trump chce jednat z pozice síly, nastává nová strategická…

26.05.2020 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump je často obviňován z nepředvídatelnosti, ale v mnoha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy