Celosvětový hon na křesťany? Vedle islámu se objevila nová hrozba, varuje organizace

Masakr na Velikonoční neděli na Srí Lance je nejhorší teroristický útok v dějinách země. Jedná se i o jeden z nejkrvavějších útoků na křesťanské komunity. Tragédie na nejdůležitější křesťanský den dokazuje, že křesťané jsou dnes nejpronásledovanějším náboženstvím.

knihy

Teroristé zaútočili na tři kostely, katolického i protestantského vyznání. Při započítání i obětí z hotelů útoky stály život 290 lidí a dalších zhruba 500 lidí bylo zraněno. Podle zpravodajských služeb za tím stála místní islamistická skupina Tauhíd džamáate, která však zřejmě měla pomoc od zahraničních, mezinárodních teroristických skupin. Svědčí o tom propracovanost útoku.

Krvavý masakr na Srí Lance je jedním z řady teroristických útoků, které se staly o Velikonoce. V dubnu 2017 Islámský stát nechal vybuchnout bomby v koptských kostelech v Egyptě. Následkem bylo 45 mrtvých. Koptové byli zabiti v jiném útoku v březnu téhož roku a taktéž v roce 2016, v obou případech zemřelo 29 lidí.

V roce 2016 75 lidí včetně dětí bylo zabito v populárním parku v Pákistánu, kde křesťané slavili Velikonoce. K útoku se přihlásila pákistánská odnož Tálibánu. O rok později stejná skupina učinila opětovný útok, zemřelo 17 lidí.

Tento rok bylo zabito 21 lidí v dvojitém sebevražedném útoku na katolickou katedrálu na Filipínách. V roce 2016 bylo v útoku upořádaném Islámský státem zabito 16 lidí v Jemenu v katolickém domově důchodců spravovaném jeptiškami. V 2012 bylo v bombovém útoku zabito 41 lidí v Nigérii, k činu se přihlásila islamistická skupina Boko Haram.

Tyto útoky ukazují, že křesťané jsou oblíbenými cíly islamistických teroristů. Ještě větší nebezpečí jim hrozí v zemích, kde probíhají občanské války a kde roste sektářské násilí jako je Sýrie, Afghánistán, Irák či Jemen. Křesťané, kteří zde po staletí žili v poměrném míru se svými muslimskými sousedy, jsou náhle vyháněni a zabíjeni převážně sunnitskými islamisty, kteří je považují heretiky.

Podle organizace Open Doors bylo v roce 2017 zabito pro svoji víru asi 3 066 křesťanů v roce 2017. International Institute for Religious Freedom odhaduje počet dokonce až na 4 000 až 6 000 případů. Čísla zabitých křesťanů mohou být ještě větší, Open Doors např. cituje jen ty případy s jasně protikřesťanským motivem. V mnoha případech, vzhledem k danému nestabilnímu prostředí zemí, kde jsou křesťané zabíjeni, nelze informace o zabitých křesťanech příliš dobře získat, zvláště k faktu, že v těchto zemích mohou křesťané svou víru skrývat.

Organizace Open Doors, která každoročně zveřejňuje seznam 50 zemích, ve kterých jsou křesťané nejvíce pronásledováni, potvrzuje poměrně nepřekvapivou skutečnost, že nejvíce jsou křesťané pronásledováni v těch zemích, kde jsou konzervativní verze islámu převažujícím náboženstvím, jehož nadvláda je poměrně tvrdě uplatňována, jako je  Afghánistán, Pákistán, Somálsko, Írán či Irák.   

Podle organizace ale posledním znepokojivým trendem je nárůst nacionalistického náboženství, které vnímá křesťany jako cizince, nepatřící do dané země. Pronásledování křesťanství v důsledku náboženského nacionalismu bylo organizací zaznamenáno v případě hinduismu (Indie, Nepál) či buddhismu (Vietnam, Laos, Myanmar, Bhútán).

Mezi zeměmi, kde buddhistický náboženský nacionalismus též vede k pronásledování křesťanů, byla organizací zmiňována i Srí Lanka. Její obyvatelé si po zprávách o útocích vzpomněli na krutou občanskou válku mezi hinduistickými Tamily a buddhistickými Sinhálci. Mnozí katolíci bojovali na straně Tamilů, někteří ale byli i na straně Sinhálců. Některé ultranacionalistické buddhistické skupiny dodnes vyčítají křesťanům, že jsou odpovědní za násilí páchané v zemi koloniálními mocnostmi a požadují omluvu.

Symbolické spojení křesťanů s koloniálními, západními mocnostmi hrálo jistou roli v nedělních teroristických útocích. Kromě kostelů teroristé napadli i hotely. Jak upozorňuje Kamal Weerakoon, moderátor Presbyteriánské církve narozený na Srí Lance, ve svém komentáři pro server Asia Times, hotely i křesťanské církve jsou v očích protizápadních puristů symbolem západní dekadence, kterou je třeba vypudit a tak očistit danou zemi od „nečistoty“ západního kolonialismu, který je obojí do ní zavedl. Ačkoliv se odehrály na Srí Lance, útoky byly do určité míry úderem především proti Západu.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje