Ďábelská zbraň teroristů. Z USA zní varování před generacemi s násilím v krvi

O nedělních velikonočních útocích na Srí Lance stále toho mnoho nevíme, připouští editorial serveru New York Times. Renomovaný deník shrnuje, že koordinovaný masakr rozpoutali sebevražední atentátníci, kteří se odpálili v kostelech a hotelích, zabili na tři stovky nevinných lidí, přičemž akce je přisuzována málo známé místní islamistické skupině, ale dosud nebyly odhaleny její motivy.

Terorismus, ilustrační foto

Společní jmenovatelé

"To jsou však detaily. Ve skutečnosti to známe. Vídáme to znovu a znovu - v Christchurch, Kábulu, Paříži, New Yorku a na seznamu je mnohem více dalších míst; kostely, mešity, synagogy, školy a náměstí," píše newyorský deník. Zmiňuje tvrzení kanadského spisovatele a vědce srílanského původu Randyho Boyagodu, podle kterého byl velikonoční útok děsivý, lokální a povědomý.      

Obyvatelům Srí  Lanky nejsou masakry neznámé, protože v zemi dlouho zuřila občanská válka, od jejíhož konce uplyne příští měsíc deset let, připomíná editorial. Vysvětluje, že během konfliktu se objevila "ďábelská teroristická zbraň" - sebevražedný útok - a mnoho Srílančanů po nedělních útocích vyjadřovalo obavy, že hrůzy, o kterých si mysleli, že skončily, se vrací jako zlověstná odplata.  

Na první pohled se může zdát, že nedělní útoky mají jiný scénář než předchozí občanská válka, která se táhla po etnických liniích, zatímco nyní jde zjevně o náboženské motivy, uvádí prestižní server. Podotýká ovšem, že u generací, které vyrostly v násilí, existuje velká pravděpodobnost, že budou mít násilí v krvi, jak se ostatně ukázalo v případě Nové irské republikánské armády, která vychází z radikálních severoirských republikánských polovojenských jednotek a připomněla se minulý týden, kdy jeden z jejích členů podle britské policie zastřelil místní novinářku.

Místní historie sama o sobě nedokáže vysvětlit celý problém dnešního terorismu, připouští New York Times. Konstatuje však, že jeho závažnost a důvody nedokáže plně objasnit ani radikální islám, který často vyrůstá z násilných konfliktů na Blízkém východě a je nejčastěji zdrojem jednotlivých útoků, protože jiné nedávné útoky na novozélandské mešity a pittsburskou synagogu spáchali bělošští nacionalisté a motiv nejhorší masové vraždy v dějinách USA, masakru v Las Vegas v roce 2017, zůstává záhadou.     

"Existují však společní jmenovatelé a jedním z těch nejčastěji přítomných je nenávist šířená skrze sociální sítě," pokračuje editorial. Za smutný, ale nepříliš překvapivý označuje fakt, že krátce po nedělním útoku srílanská vláda zablokovala přístup na Facebook a další sociální sítě, údajně s cílem zabránit šíření dezinformací.

Šířící se jed  

Dezinformace jsou však sotva jediným problémem, deklaruje vlivný deník. Připomíná, že pokaždé, kdy vyšetřovatelé zkoumají zázemí vlků-samotářů i příslušníků teroristických organizací, narazí na internetové platformy podobně smýšlejících hlasatelů nenávisti tkajících sít bludů a lží, která může zmást zranitelné a vykořeněné jedince.

Napodobování zločinů není ničím novým, ale síla sociálních sítí exponenciálně rozšířila dosah a rychlost podobných poselství, zdůrazňuje americký server. Připomíná, že pomluvy šířené na Facebooku již v minulosti vedly na Srí Lance k masovému násilí a vraždám, což platí i o případech nepokojů a lynčování s hrozivými výsledky v Indonésii, Indii, Mexiku i dalších zemích rozvojového světa vyvolaných dezinformacemi.

Facebook a další sociální sítě nenesou přímou odpovědnost za násilí, navíc monitoring miliard příspěvků z celého světa v množství jazyků je nepochybně náročný, připouští New York Times. Kritizuje však, že ze všech úhlů pohledu Facebook reaguje jen velmi pomalu na varování před násilím, které mohou potenciálně vyvolat příspěvky jeho uživatelů, především ty psané v místních jazycích v zemích třetího světa, kde působí pouze slabé a málo rozvinuté instituce, v důsledku čehož se ze sociálních sítí stává mocný nástroj pro šíření etnických a náboženských vášní.       

"Útoky na Srí Lance a mnoho nezodpovězených otázek, které vyvolávají, odrážejí složitost a rozličnost vášní, které vedou lidi - zpravidla mladé - k terorismu," píše vlivný deník. Věří, že skupina Tauhíd džamáate, která je považována za zosnovatele nedělních útoků, bude neutralizována a postavena před spravedlnost, avšak dodává, že děsivé záběry ze srílanských kostelů a hotelů by měly dodat rozhodující váhu požadavkům, aby sociální sítě konečně přijaly svou zodpovědnost a zastavily jed, který umožňují šířit.

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Související:

Právě se děje