Teroristické útoky na Srí Lance ukazují na znepokojivý trend. Džihádisté usilují o světovou pozornost

Hrozivé teroristické útoky na Srí Lance, které stály život 310 lidí, byly odplatou za masakr v mešitách v novozélandském městě Christchurch, uvedl srílanský ministr obrany Ruwan Wijewardene. Útoky jsou připisovány lokální islamistické skupině, podle srílanských bezpečnostních služeb však vzhledem k rozsáhlosti a propracovanosti útoků za tím zřejmě jsou i mezinárodní teroristické sítě. Ty podle expertů se pokouší zesílit náboženské napětí v zemi a zároveň využít turistické přitažlivosti k přitáhnutí mezinárodní pozornosti.

teroristické útoky na Srí Lance

O Velikonoční neděli zaútočilo na katolické a protestanské kostely a luxusní hotely sedm sebevražedných atentátníků. Úřady pozatýkaly čtyři desítky podezřelých, včetně řidiče dodávky, kterou útočníci použili. Mezi zadrženými je i jeden Syřan.

Podle mluvčího vlády a ministra zdravotnictví Radžita Senaratneho tajné služby dostaly čtvrtého dubna varování o možných teroristických útocích v nadcházejících dnech. Premiér a vláda však o tom nebyla informována. Příčinou dle britských médií může být napětí mezi premiérem a prezidentem, pod kterého spadají národní bezpečnost a rozvědky.

Prezident Maithripala Sirisena se pokusil minulý rok odvolat premiéra Ranila Wickremesingheho a rozpustit parlament. Nejvyšší soud jeho krok zrušil, premiér od té doby se však nemohl účastnit setkání národní bezpečností rady.

Na Srí Lance nyní platí výjimečný stav. Na dnešek je vyhlášený den státního smutku. Obyvatelé ostrova drželi tři minuty ticha za oběti atentátů. Mezi nimi byli i cizinci, včetně tří dětí dánského miliardáře. Mezi zabitými nejsou žádní Češi.

Proč došlo k útokům na Srí Lance?

Vysoký počet cizinců mezi obětmi je dán turistickou přitažlivostí Srí Lanky. Podle expertů právě to bylo i důvodem, proč právě zde uskutečnili teroristé své útoky. „ Srí Lanka se s obrovským úsilím od vlády změnila v jednu z nejpopulárnějších turistických destinací. Takové útoky slibují mezinárodní pozornost,“ vysvětlil německé stanici Deutsche Welle Siegfried O. Wolf, expert na Jižní Asii z South Asia Democratic Forum.

DO Jižní Asie stále více vstupují mezinárodní teroristické skupiny, které zde hodlají využít stále konfliktů mezi různými náboženstvími a podpořit tak šíření džihástického islamismu. Na Strí Lance stále převažuje jisté napětí mezi státem podporovaným a většinovým buddhismem a ostatními minoritami. Na Srí Lance od roku 1983 až do roku 2009 zuřila občanská válka mezi buddhistickými Sinhálci a hinduistickými Tamily.

Mezi buddhistickou majoritou a muslimskou minoritou (10% srílanské populace) v poslední době docházelo k jistému napětí. V březnu 2018 vyhlásila srílanská vláda celostátní výjimečný stav, který měl potlačit komunální násilí mezi muslimy a buddhistickou většinou. Země však měla jen malou zkušenost s muslimským násilím.

Útoky, které dle vládních představitelů spáchala lokální muslimská teroristická skupina národní Tauhíd džamáate, označovaná zkratkou NTJ., však nemířily na buddhistické chrámy, ale na kostely křesťanů, jiné náboženské minority na ostrově (6% populace se hlásí ke katolicismu). Důvodem měla být odveta za za atentát na dvě mešity v novozélandském městě Christchurch, při kterých australský krajně pravicový terorista Brenton Tarrant zavraždil 50 lidí.

Masakr na Srí Lance nicméně zapadá do dlouhodobějšího trendu velikonočních teroristických útoků islamistických skupin na křesťany. Např. v dubnu 2017 Islámský stát nechal vybuchnout bomby v koptských kostelech v Egyptě, které zabily 45 lidí. V roce 2016 o Velikonocích pákistánská pobočka Tálibánu zabila 75 lidí.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje