Indické volby jsou v půlce, dnes svůj hlas odevzdal premiér Módí

V Indii dnes začala třetí a nejrozsáhlejší ze sedmi fází indických parlamentních voleb. Ve svém domovském státě Gudžarát hlasoval i nynější premiér a favorit voleb Naréndra Módí. V 15 indických státech a svazových teritoriích může podle agentury Reuters během dneška k volebním urnám přijít 188 milionů voličů. Na konci třetí fáze bude odvoleno ve více než polovině volebních okrsků. Parlamentní volby skončí 19. května; o čtyři dny později mají být známy jejich výsledky. Z 1,3 miliardy obyvatel se k volebním urnám může vydat 900 milionů lidí.

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Do 12:00 místního času (8:30 SELČ) svůj hlas odevzdalo téměř 24 procent voličů, informovala indická volební komise. Módí nejprve ráno vyzvednul svou matku a pak se s ní vydal do volební místnosti v otevřeném džípu.

Premiérova nacionalistická Indická lidová strana (BJP) dosud kampaň stavěla na tématu národní bezpečnosti, kterým chce odrazit kritiku opozice. Ta jí vyčítá špatnou hospodářskou politiku, nedostatek pracovních míst či krizi na venkově, kde rostoucí provozní náklady a klesající výkupní ceny zemědělských výrobků ztěžují život farmářů, vyvolávají nepokoje a sebevraždy.

Na pondělním volebním mítinku na západě státu Maháráštra Módí zmínil útoky na srílanské kostely a hotely, při nichž podle poslední bilance zemřelo 321 lidí. Konstatoval, že od nástupu jeho vlády v roce 2014 se bezpečnostní situace v zemi zlepšila. "Přátelé, pamatujete si, jaká byla situace v Indii před rokem 2014. Nevybuchovaly den co den bomby ve všech koutech země?" položil davu řečnickou otázku.

"Improvizované výbušné zařízení je prostředkem terorismu, zatímco voličský průkaz je prostředkem demokracie," řekl Módí novinářům poté, co opustil volební místnost.

Co se týče bezpečnostní agendy, šance na úspěch nacionalistické BJP podle médií patrně zvyšuje nedávné vyhrocení vztahů mezi Indií a Pákistánem.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres vedená Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie Néhrú-Gándhí se snaží BJP porazit ve spolupráci s regionálními stranami.

Nynější premiér podle kritiků nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama