Čína předvedla první torpédoborec nové generace. Měly by se USA bát?

Čína dnes na přehlídce vojenského námořnictva představila první torpédoborec nové generace, z nějž lze odpálit řízenou střelu. Přehlídky u příležitosti 70. výročí založení čínského námořnictva se na palubě dva roky starého torpédoborce Si-ning zúčastnil také čínský prezident Si Ťin-pching, informovala agentura Reuters.

Čínská armáda, ilustrační foto

Přehlídky se bude účastnit 32 čínských plavidel a 39 letadel, spolu s válečnými loděmi ze třinácti zemí včetně těch, s kterými má Čína dlouhodobě napjaté vztahy jako je Indie, Japonsko či Austrálie. Čína na ní poprvé představí nové nukleární ponorky a válečné lodě.

Přítomnost válečných lodí na čínské námořní parádě je v souladu s čínskou výzvou k hlubší spolupráci mezi námořními mocnostmi. „ Čínští lidí milují mír a touží po míru a budou neochvějně následovat cestu mírového rozvoje“, řekl čínský prezident Si Ťin-pching. „ Musí tu být více diskusí a konzultací mezi zeměmi a nemůžeme se uchýlit k násilí nebo hrozbám síly při sebemenší zámince“.

zdroj: YouTube

Čína představuje své námořnictvo v době vyhrocených vztahů s Tchaj-wanem, v jehož případě čínský prezident poměrně otevřeně naznačoval, že je ochoten přistoupit i k vojenské invazi ostrova, který Čína považuje za své území.

Otázka Tchaj-wanu a posilující přítomnosti Číny v Jihočínském moři též vedla k narůstajícímu napětí mezi Čínou a USA. Dokladem pošramocených vztahů je skutečnost, že Spojené státy nevyslaly na námořní přehlídku svou loď. Podle serveru Japan Times je to zřejmě z obavy, že by tím potvrdili čínskou vojenskou moc.

Podle oslovených expertů je právě touha Číny po uznání a prestiži důvodem, proč námořní přehlídku pořádá. Čína chce ukázat, že dokáže jako supervelmoc shromáždit kolem sebe další státy, které ochotně participují na jejích akcích. Zároveň svými výzvami k míru a spolupráci chce ukázat i více přátelskou tvář vůči svým sousedům, dlouhodobě se obávajících jejího stoupajícího vlivu.

Podle jiných odborníků však paráda je zcela jasnou ukázkou moci Číny, která má za cíl zastrašit její konkurenty, speciálně pak USA. Čína věnuje značné prostředky do modernizace armády, přičemž námořnictvo je jednou z jejích doslova „vlajkových lodí“.

Současný čínský důraz na námořnictvo vychází z její historie. Admirál a bývalý velitel námořnictva Čínské lidové republiky do roku 2017, který stál za její modernizací, poukázal na to, že Čína byla napadena 470krát externími silami z moře. Čínské vojenské vedení dává jasně najevo, že zabrání všemi možnými způsoby tomu, aby se to opakovalo.

Podle magazínu The National Interest vzrůstající námořní síla Číny – i Ruska – představuje poměrně velkou výzvu pro USA. Ty po rozpadu SSSR byly nekorunovanou námořní silou. Nicméně, změna strategických vojenských priorit je vedla k oslabování námořnictva. Od roku 1989 do roku 2015 klesl počet amerických lodí z 592 na 271 lodí.

USA by se tedy mohly ocitnout v situaci, kdy by neměly dostatek lodí na pojmutí čínské námořní flotily, zvláště pokud by byla zkombinována s vzrůstající ruskou flotilou. Už nyní má Rusko výhodu ve svých ledoborcích, o což se pokouší i Čína.

National Interest nicméně podotýká, že americké lodě jsou stále nadřazené těm čínským i ruským, co se týče válečných schopností i vycvičenosti námořnictva. Americká armáda má též značné vojenské zkušenosti z bitev na moři, např. z největší námořní bitvy od konce 2. světové války, kterou svedla s Íránem (přičemž zcela drtivě vyhrála) v roce 1988.

Čína uskutečnila několik poměrně malých námořních bitev s Vietnamem v Jihočínském moři v letech 1974-1988. Participovala též na protipirátských hlídkách na pobřeží Somálska v roce 2008.

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 00:01 NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Související:

Právě se děje