Japonsko sterilizovalo desítky tisíc lidí, nechtělo "podřadné potomky". Teď bude platit

Japonští zákonodárci dnes schválili zákon, na jehož základě mohou požádat o odškodnění desítky tisíc lidí, kteří byli kvůli postižení a mnohdy bez vlastního souhlasu sterilizováni v rámci vládního programu, který skončil v roce 1996. Cílem programu bylo zamezit narození "podřadných potomků". Mezi jeho oběti se řadili lidé s fyzickým či duševním omezením, psychicky nemocní, malomocní, ale i osoby s poruchami chování. Informovala o tom agentura Reuters.

Roušky v Japonsku? Naprosto běžné

"Hluboce se omlouváme," obrací se text zákona k obětem programu a každé z nich vyměřuje odškodnění až 3,2 milionu jenů (přes 650.000 korun). Mnozí z dotyčných operaci podstoupili jako náctiletí, nebo dokonce ještě v mladším věku. O odškodnění musí požádat do pěti let, každý případ ověří rada odborníků.

Během platnosti zákona podstoupilo mnoho lidí kvůli svému postižení či chronické nemoci operaci, která jim zamezila mít děti a způsobila jim velké utrpení, uvedl japonský premiér Šinzó Abe. Kabinet podle něj vynaloží veškeré úsilí k tomu, aby z japonské společnosti vymizela diskriminace postižených. "Přemýšlel jsem nad tím dlouho a za vládu, která tento zákon uplatnila, bych se rád z hloubi srdce omluvil," dodal Abe.

Sporný zákon o eugenické ochraně vstoupil v Japonsku v platnost v roce 1948, kdy zemi po druhé světové válce sužoval nedostatek jídla. Platil až do roku 1996. Odhaduje se, že za tu dobu postoupilo sterilizaci kolem 25.000 lidí, přičemž nejméně 16.500 z nich k zákroku nedalo souhlas. V tom případě operaci mohla schválit eugenická rada, která tak mnohdy činila jen po povrchním prozkoumání případu.

Úředních záznamů se dochovalo jen málo. Nejvíce zákroků bylo provedeno v 60. a 70. letech, poslední člověk sterilizaci podstoupil v roce 1993. Kolem dvou desítek obětí z celého Japonska vládu žalovalo o odškodnění a omluvu. První rozsudek se očekává na sklonku května.

Eugenika, považovaná dnes za nebezpečnou pavědu, propaguje cílené křížení lidského druhu v zájmu zušlechtění rasy. S cílem zlepšit genetickou výbavu lidí bránila "defektním" jedincům v zakládání rodin.

Zavedením eugenických zákonů proslulo zejména nacistické Německo. Japonsko není jedinou zemí, která se k takovému opatření uchýlila i po válce. Většina států platnost těchto zákonů zrušila v 70. letech.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od řady mezinárodních organizací.

Centrum ERRC uvedlo, že se vyskytly případy, kdy ženy nedaly k zákroku souhlas nebo k němu kývly v mezní situaci či pod pohrůžkou odebrání sociálních dávek. Romské ženy byly podle studií sterilizovány od roku 1959.

Nechtěnými sterilizacemi žen se v minulosti zabýval ombudsman, soudy všech stupňů i Evropský soud pro lidská práva. Nad sterilizacemi oficiálně vyjádřila politování vláda Jana Fischera. V Česku zákrok nedobrovolně podstoupilo mnoho Romek, byly jich přinejmenším desítky, podle některých odhadů stovky až tisíce. Podle Ligy lidských práv ale nešlo výhradně o Romky, ale i o ženy s postižením.

"V komunistickém Československu byla tato praxe uzákoněna v roce 1971 na základě přijetí směrnice o provádění sterilizace. Směrnice dala veřejným orgánům víceméně volnou ruku k systematické sterilizaci romských žen a žen se zdravotním postižením bez jejich plného a informovaného souhlasu jako prostředku kontroly jejich porodnosti," uvedlo centrum ERRC ve zprávě z roku 2016.

Směrnice o sterilizaci byla zrušena v roce 1993. Podle serveru Romea.cz byla poslední zdokumentovaná sterilizace provedena v roce 2007.

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

Související:

Právě se děje