Čína pořádá druhý summit o Hedvábné stezce. Dorazí 37 státníků včetně Putina či Zemana

Téměř čtyřicet vůdců zemí z celého světa se tento týden sjede do Číny, která pořádá druhý summit k plánu takzvané nové Hedvábné stezky. Podle analytiků se bude Čína na vrcholné schůzce v prvé řadě snažit rozptýlit obavy, které tato ambiciózní iniciativa v poslední době vyvolává. Západní země opakovaně poukazují na nedostatečnou transparentnost projektu a podezírají Peking, že chce prostřednictvím nové Hedvábné stezky především rozšiřovat svou moc. Ekonomové také varují před přílišným zadlužováním chudších států zapojených do projektu.

Čína

Čínský prezident Si Ťin-pching představil plán nové Hedvábné stezky v roce 2013 jako svou klíčovou iniciativu v oblasti zahraniční politiky. Cílem je zlepšit dopravní propojení mezi Asií, Evropou a Afrikou a tím zlepšit i obchodní a ekonomickou spolupráci.

Dvoudení summit, který čínská vláda označuje za nejdůležitější událost země v letošním roce, slavnostně začne v pátek 26. dubna; předcházet mu budou dnešní fóra a konference na téma nové Hedvábné stezky. Čínský ministr zahraničí Wang I oznámil, že na summit přijede 37 státníků, tedy o osm více, než jich bylo na první vrcholné schůzce o nové Hedvábné stezce před dvěma lety v Pekingu. Celkem bude delegátů na 5000 a čínský prezident přednese na úvod projev.

Mezi účastníky bude mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, český prezident Miloš Zeman, rakouský kancléř Sebastian Kurz či italský premiér Giuseppe Conte, jehož země se jako první ze skupiny průmyslově nejvyspělejších států G7 rozhodla k iniciativě nové Hedvábné stezky připojit. Na summit přijede i generální tajemník OSN Antonio Guterres či šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Český prezident projekt nové Hedvábné stezky opakovaně podpořil a v minulosti prohlásil, že by si přál, aby do něj byla zapojena i Česká republika. Původní plány s podílem Česka nepočítaly.

Spojené státy, které hlasitě kritizovaly italskou účast v čínské iniciativě, naopak oznámily, že vyšlou jen delegaci na nízké úrovni, složenou pravděpodobně z představitelů amerického velvyslanectví v Pekingu. Nižší zastoupení budou mít také Japonsko, Indie a velké země Evropské unie s výjimkou Itálie.

Na závěr summitu se očekává společné prohlášení, které je podle návrhu citovaného agenturou APA formulováno tak, aby uspokojilo všechny zúčastněné. Dokument, který má i s přílohami 16 stran, hovoří o spojení zemí po souši i po moři, klade ale také důraz na ochranu životního prostředí, šetrnější zacházení se zdroji, jako je voda, jakož i na boj proti korupci. Nikdo nebude diskriminován a se všemi zeměmi a firmami se bude zacházet stejně, zdůrazňuje dokument.

Změna atmosféry oproti summitu konanému před dvěma roky je ale podle agentury Reuters jasně patrná. Zatímco v roce 2017 byla vrcholná schůzka v Číně mohutně propagována ve státních médiích a její termín vláda oznámila zhruba měsíc dopředu, tentokrát probíhaly přípravy v podstatně větší tichosti a datum schůzky Peking potvrdil teprve minulý pátek.

Čínští politici se mezitím opakovaně snažili zmírnit obavy ostatních zemí týkající se nové Hedvábné stezky. "Iniciativa Pásu a cesty je otevřená, přístupná všem a transparentní. Nejedná se o žádnou geopolitickou hru," prohlásil v sobotu Jang Ťie- čch', který stojí v čele zahraničního výboru vládnoucí čínské komunistické strany. Zároveň odsoudil "zaujaté kritiky", kteří se podle jeho slov pokoušejí projekt očernit a tvrdí, že pro mnohé země se jedná o dluhovou past.

Čínský ministr financí Liou Kchun dnes uvedl, že Čína se u projektů bude maximálně snažit předejít dluhovým rizikům. Řada asijských zemí si stěžuje na nákladnost projektů, kvůli níž už byly některé z nich pozastaveny, včetně výstavby elektrárny v Pákistánu či letiště na Srí Lance. Další projekty byly zrušeny poté, co se v Malajsii a na Maledivách dostaly k moci vlády, které nejsou nakloněné tak těsné spolupráci s Čínou, připomněla agentura Reuters.

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Související:

Právě se děje