Svědectví ze Srí Lanky: Všudypřítomný strach, prakticky všechno je podezřelé

Zajímavé svědectví ze Srí Lanky, kde se o víkendu odehrály jedny z nejhorších teroristických útoků v dějinách, dnes přinesl slovenský deník Nový Čas. Novináři vyzpovídali slovenského turistu, který na ostrov dorazil den před útoky. Kde byl v osudný den? A jak se Srí Lanka se situací vyrovnává?

Teroristické útoky na Srí Lance
doporučujeme

Bratislavan Martin dorazil na Srí Lanku se svou přítelkyní den před útoky. Ačkoliv byli od Kolomba 50 kilometrů, informace o situaci v hlavním městě měli z první ruky prakticky ihned. „Dost nás to vyděsilo. Volal nám i majitel hotelu, kde jsme byli ubytovaní, a ptal se, jestli jsme OK,“ řekl Martin deníku Nový Čas.

Na ostrově v Indickém oceánu nyní platí zákaz vycházení, slovenský turista ale dodává, že zdaleka nejde o jediné bezpečnostní opatření. „Jsou velmi zpřísněné kontroly, všude jsou policisté. Viděl jsem, jak zastavují hromadnou dopravu a dodávky. Když má člověk velký batoh, hned musí ukazovat, co v něm má,“ popisuje mladík z Bratislavy.

img-responsive

Exploze v kostelech a hotelech na Srí Lance (21.4.2019) | foto: Reprofoto YouTube

„Máme strach, což je asi na místě. Dokonce jsme chvíli uvažovali o koupi nových letenek a návratu domů, to by nás však stálo 3000 eur (cca 77 tisíc korun) na osobu,“ vysvětluje Martin. „Byl vydán zákaz sociálních sítí, takže rodiče o nás zprvu neměli žádné informace. Potom jsme jim zavolali,“ líčí dobrodruh ze Slovenska.

Vzápětí připomněl, že i policie provedla řadu řízených explozí, zvlášť poté, co objevila 87 náloží ukrytých na různých místech. „Strach tu tedy je, ale doufám, že nejhorší je za námi. Schválně přebýváme v malých hotelech a vyhýbáme se velkým davům. Měli jsme v plánu i hlavní město, ale to vynecháme,“ uzavřel slovenský turista svou výpověď pro deník Nový Čas.

V noci na dnešek zadržely místní úřady dalších 16 podezřelých. Nedělní teroristické útoky na křesťanské kostely a hotely si prozatím vyžádaly 359 obětí a přes 500 zraněných. Policie už zadržela 76 lidí, mezi nimi i cizince. K odpovědnosti za útoky se přihlásil Islámský stát.

Místní vláda pak přiznala „selhání státu“ v otázce bezpečnosti. Vyšlo totiž najevo, že tajné služby disponovaly informacemi o chystaných útocích, ale nepředaly je dál. Prezident Maithripala Sirisena slíbil reorganizaci policie a bezpečnostních složek a vyzval ministra obrany a šéfa národní policie k rezignaci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama