Razie po útoku na Srí Lance si vyžádala 15 mrtvých včetně dětí

Při zátahu proti ozbrojencům spojovaným s útoky z Velikonoční neděle zemřelo na Srí Lance 15 lidí včetně šesti dětí. Radikálové během zásahu armády a policie odpálili několik výbušnin. Policie uvedla, že mezi mrtvými jsou ozbrojenci i členové jejich rodin a několik civilistů. Ozbrojenci byli podle policejního mluvčího patrně členy islamistické skupiny národní Tauhíd džamáate (NTJ), jíž místní úřady útoky s nejméně 253 mrtvými připisují. Srílanský prezident Maithripala Sirisena zakázal NTJ a také organizaci Džamathei Millathu Ibrahim (JMI), oznámila dnes prezidentská kancelář.

Razie po útoku na Srí Lance
doporučujeme

"Budovu jsme prohledali a našli 15 těl, 12 z nich v domě a tři před ním," uvedl policejní mluvčí. Jedno dítě a žena byly v kritickém stavu převezeny do nemocnice.

Podle srílanské policie byly při přestřelce zraněny manželka a dcera Zahrána Hašíma, radikálního duchovního, který stál v čele NTJ a který podle úřadů zahynul o Velikonoční neděli při sebevražedném atentátu v hotelu Shangri-La. Tento muž je považován za hlavního osnovatele atentátů. "Ano, žena a dcera byly při útoku zraněny," potvrdila informaci agentuře Reuters Hašímova sestra.

Razie se konala v domě u města Sammanthurai na východním pobřeží a vojáci ji zahájili v pátek. Do budovy se dostali dnes za úsvitu. Militanti začali po zasahujících příslušnících bezpečnostních jednotek střílet a odpálili tři nálože.

Město Sammanthurai leží zhruba 55 kilometrů jižně od města Batticaloa, kde se o Velikonoční neděli jeden z devíti sebevražedných útočníků odpálil v evangelickém kostele.

Při dosavadních raziích nalezly bezpečnostní složky výbušniny, rozbušky, sebevražedné vesty a vlajky teroristické organizace Islámský stát (IS).

Ve stejné oblasti našli policisté na základě informací od zpravodajské služby 150 tyčinek plastické výbušniny, 100.000 kovových kuliček, které se dávají do sebevražedných vest, a nakonec i dodávku a oblečení, které použili ti, kteří byli zřejmě zapojeni do velikonočních útoků, informoval policejní mluvčí Ruvan Gunasekara.

Státní představitelé od policie až po premiéra opakují, že spravedlnosti unikají další radikálové, kteří mají přístup k výbušninám. Z tohoto důvodu byla zvýšena bezpečnostní opatření na místech, kde se shromažďují věřící různých vyznání. Představitelé katolické církve zrušili do odvolání nedělní mše. Úřady také vyzvaly členy muslimské komunity, aby nechodili do mešit.

V pátek srílanská policie v souvislosti se sérií víkendových útoků na kostely a hotely uvedla, že stále pátrá po 140 lidech, kteří jsou podezřelí z vazeb na teroristy z organizace Islámský stát, která se k útokům přihlásila. Bezpečnostní složky už zatkly 76 lidí, mezi zadrženými jsou i cizinci ze Sýrie a Egypta, uvedla agentura Reuters.

Kancelář srílanského prezidenta dnes oznámila, že prezident Sirisena zakázal dvě islamistické skupiny, které jsou podezřelé, že stojí za útoky z minulé neděle. Národní Tauhíd džamáate (NTJ) a Džamathei Millathu Ibrahim (JMI) byly zakázány na základě mimořádných opatření, která vstoupila v platnost tento týden, uvedla kancelář. NTJ úřady považují za hlavní organizaci, která útoky provedla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama