Svět děsí nová syntetická droga. Asie už počítá miliony závislých

Syntetická droga yaba zaplavila asijský Bangladéš. V jedné z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě slouží mimo jiné k udržení růstu. V zemi jsou na ní závislé stovky tisíc lidí, s dealery stát nakládá rezolutním způsobem. O tématu informuje britská BBC.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto.
doporučujeme

Stovky tisíc lidí z Bangladéše jsou závislé na droze známé pod jménem yaba. Jde o směs metamfetaminu a kofeinu, která se levně prodává v podobě červených nebo růžových pilulek. V zemi se poprvé objevily v roce 2002 a od té doby jejich produkce, která probíhá především v sousední Barmě, prudce vzrostla.

„Byl jsem vzhůru sedm, klidně i deset dní v kuse. Yabu jsem si bral ráno, odpoledne, večer a znovu v noci. Mohl jsem nepřetržitě pracovat a vůbec nemusel spát,“ popisuje pro BBC Mohamed, který býval na droze závislý. Prvotní pozitiva však brzy překryla negativa a Mohamed nebyl daleko od totálního kolapsu.

Experti přitom poukazují na paradoxní věc. Braní yaby totiž nesouvisí se zájmem lidí se bavit, ale naopak se snahou udržet nastolené pracovní tempo. Bangladéš v současnosti patří k nejrychleji rostoucím ekonomikám, pro udržení růstu je však potřeba adekvátní nasazení, ke kterému droga napomáhá.

Dealeři používají k pašování yaby z Barmy uprchlíky z řad Rohingů, kteří od předminulého roku hromadně utíkají do Bangladéše. Téměř milion jich nyní žije v táborech a dealerům se je daří měnit v pašeráky. Často jde o ženy, které pašují pilulky uvnitř svých vagín.

Podle psychiatryně Ashique Selim zaplnila yaba v Bangladéši, kde není běžně dostupný alkohol, pomyslnou díru na trhu. Pro BBC popsala případ muže, který nechtěl zavánět alkoholem, ale jakmile narazil na yabu, propadl jí.

Odpověď státního aparátu je dost drsná. Podle lidskoprávních organizací bylo během prvních sedmi měsíců loňského roku zastřeleno 300 lidí během vládních protidrogových operací. Existují dokonce podezření, že policie aranžuje falešné přestřelky, při nichž jsou lidé zapletení v drogovém byznysu zastřeleni. Zástupci policie to však odmítají.

Pro Bangladéš však yaba představuje velký problém. Úřady loni zabavily 53 milionů tablet o hodnotě kolem miliardy dolarů. Stát odhaduje počet drogově závislých na čtyři miliony lidí, neziskové organizace však mluví až o sedmi milionech. Třetinu z celkového počtu, ať už je jakýkoliv, údajně tvoří uživatelé yaby.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Hongkongu: Vodní děla a zápalné lahve, několik zraněných je ve…

16.09.2019 13:17 Nejméně 18 lidí bylo zraněno při nedělních násilných střetech, které se rozpoutaly mezi…

Zpráva tajných služeb: Kdo stál za hackerským útokem na australský…

16.09.2019 09:30 Čína stála za hackerským útokem na australský parlament a tři největší politické strany před…

Pojede Trump do Pchjong-jangu? Diktátor Kim mu poslal dopis s pozváním

16.09.2019 07:21 Severokorejský vůdce Kim Čong-un pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na…

Demonstranti v Hongkongu žádají podporu Británie

15.09.2019 09:48 Stovky lidí dnes demonstrují před britským konzulátem v Hongkongu. Požadují, aby Británie jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama