Kde migrace pomáhá? Japonsko by bez přistěhovalců zaniklo

Japonská společnost kvůli nízké porodnosti rychle stárne a politici sázejí na pracovní sílu ze zahraničí. Do země v příštích letech hodlají pozvat stovky tisíc cizinců. V Japonsku, které se dosud přistěhovalectví bránilo, představuje takový krok revoluci, píše německý týdeník Die Zeit.

Tokio

"Můj kabinet nemá v úmyslu zavádět takzvanou imigrační politiku," uvedl před rokem japonský premiér Šinzó Abe. Podle něj to budou jen pracovníci, kteří v zemi pár let zůstanou a pak odejdou. "Stanovíme horní hranici délky pobytu a v žádném případě je nebudou moci doprovázet rodinní příslušníci," dodal. Nový přistěhovalecký zákon nakonec po tvrdých bojích prosadil.

V Japonsku je to senzace. Díky novým vízovým pravidlům mohou v zemi od nynějška až pět let pracovat cizinci ovládající základy japonštiny, kteří mají kvalifikaci v jednom ze 14 schválených odvětví od stavebnictví přes péči o staré lidi, zemědělství, gastronomii či hotelnictví až po práci na pokladně v supermarketu. Vláda chce v prvním roce udělit vízum 47.000 žadatelů, v průběhu pěti let by jich mohlo být až 345.000.

Nahlíženo čistě ekonomicky měl takový zákon přijít už dávno. Počet obyvatel Japonska se od roku 2015 každoročně snižuje, v poslední době o nejméně 300.000 lidí. Kvůli malému počtu dětí se ročně zavírá na 300 škol. Podle údajů japonské obchodní komory trpí dvě třetiny firem nedostatkem pracovních sil. Už dlouho se nedostává pečovatelů, kteří by se postarali o nyní již více než 35 milionů seniorů.

Kroky, které by umožnily se s těmito výzvami vyrovnat bez imigrace, už vláda podnikla. Postupně zvedla věk nástupu do důchodu z 60 na 65 let. Lepší nabídkou zařízení péče o děti se snaží dostat na trh práce více žen. Také finančně podporuje výzkum, který zkoumá možnosti automatizace pracovních procesů.

Už nyní je ale jasné, že otevření pracovního trhu cizincům stávající demografický trend nezastaví. Stát odhaduje, že by jich bylo potřeba třikrát více.

Zákon, který vstoupil v platnost 1. dubna, se přitom jeví být nejzazší hranicí možného. Podle průzkumů se ke zmírnění imigrační politiky staví skepticky asi polovina Japonců. Hlasití odpůrci Abeho přistěhovalecké politiky, kteří již zorganizovali několik demonstrací, brojí i proti vyhlídce, že od roku 2021 by se nyní zavedená pravidla měla dále zmírnit. Na menší množství obzvláště úspěšných zahraničních pracovníků už by se nevztahovala povinnost odchodu po pěti letech a za určitých podmínek by se za nimi mohli přistěhovat rodinní příslušníci.

To vadí těm, kteří zdůrazňují, že téměř dvouprocentní podíl obyvatelstva nejaponského původu je již nyní historicky vysoký. Před třiceti lety byl ještě na polovině. V mezinárodním měřítku ale zůstává velmi nízký - v Německu nemá od uprchlické krize v roce 2015 německý pas devět procent obyvatel, v USA je cizinec každý pátý a ve Švýcarsku dokonce každý čtvrtý.

Japonská vláda se pokusila vyřešit stárnutí obyvatelstva imigrací již jednou. Na přelomu tisíciletí začala na práce, které již nechtěl vykonávat žádný Japonec, najímat osoby japonského původu z Brazílie a Peru. V rámci programu přišlo do země do roku 2004 téměř 300.000 pracovníků. Ale chyběly integrační programy, sousedé si stěžovali na hlasitou latinskoamerickou muziku, proticizineckou náladu šířila média. Od roku 2009 začala tedy vláda nabízet polovičním Japoncům jednosměrný lístek na cestu ze země s podmínkou, že si v Japonsku v budoucnu už práci hledat nebudou.

Výhrady proti příliš velké různorodosti jsou převážně kulturního rázu. Mnoho především starších Japonců a Japonek se obává ohrožení svého způsobu života. Ale od podzimu 2013, kdy Tokio získalo pořadatelství olympijských her, se společnost pokouší být k cizincům vstřícnější. Více podpory se dostává výuce angličtiny na školách a mnoho Japonců se zajímá o okolní svět. Nikdy nebylo na ulicích k vidění tolik názvů ulic, jídelních lístků a reklamních nápisů v angličtině jako dnes. I když se tyto pokusy o internacionalizaci zatím zaměřují na rostoucí počty turistů, pomoct by mohly i těm, kteří do země přijdou za prací, uzavírá list Die Zeit.

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Související:

Právě se děje