Srí Lanka má nového ministra obrany a šéfa policie. Hrozí další teror islamistů, varují úřady

Srílanský prezident Maithripala Sirisena dnes jmenoval nového ministra obrany a také nového šéfa národní policie v rámci personálních změn po teroristických útocích z 21. dubna, při nichž islamisté zabili přes 250 lidí. Čandana Vikramaratne střídá v čele policie dosavadního šéfa Púdžitha Džajasundaru, kterého prezident Srí Lanky již minulý týden vyzval k rezignaci, ale on doposud odmítal svůj post opustit. Vedení obranného resortu se ujme někdejší velitel srílanské armády generál Šánta Kotegoda, napsala agentura Reuters.

Srí Lanka
doporučujeme

Srílanské bezpečnostní složky čelí kritice, že o hrozbě velikonočních útoků na kostely a hotely věděly, ale nepodnikly nutná opatření s cílem jim zabránit a informace nepředaly ani prezidentovi a premiérovi.

Dnes představitelé srílanských bezpečnostních sil varovali, že muslimští radikálové stojící za sebevražednými útoky plánují další atentáty, které by mohli spáchat útočníci oblečení do vojenských uniforem s použitím dodávkového vozu.

Podle zdrojů agentury Reuters a AFP dosavadní policejní šéf Púdžith Džajasundara zatím odmítal vzdát se své funkce, na prezidentovu výzvu k demisi nereagoval, neodeslal rezignační dopis a v posledních dnech dál setrvával ve svém oficiálním sídle.

"Džajasundara se vzpíral prezidentovi a zůstával na svém postu. Dnes se však prezident rozhodl přikročit ke jmenování nového šéfa policie," uvedl zdroj agentury AFP. "To znamená, že Džajasundara byl dočasně zbaven funkce a následně bude oficiálně odvolán," dodal zdroj.

Novým šéfem policie se stal Čandana Vikramaratne, který byl doposud druhým nejvyšším představitelem policejních složek.

Na výzvu prezidenta již minulý týden rezignoval také srílanský ministr obrany Hemasiri Fernando, kterého nahradí ve funkci 69letý někdejší armádní velitel generál Šánta Kotegoda.

Podle srílanských úřadů spáchalo atentáty devět islamistů, kteří byli všichni domácího původu. Tak jako k dalším velkým teroristickým útokům ve světě se i k těm na Srí Lance přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), nepředložila pro to ale žádné hodnověrné důkazy. Srílanské úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Ten při jednom z atentátů zahynul.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama