V Afghánistánu se sešla Velká rada, tématem je mír s Tálibánem

Afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes zahájil čtyřdenní zasedání takzvané Velké rady (Lója džirga), jehož cílem je dohodnout se na společném postoji k mírovým rozhovorům s povstaleckým hnutím Tálibán. Shromáždění se účastní na 3200 afghánských kmenových stařešinů, politických a náboženských vůdců.

Afghanistán, ilustrační foto

Lója džirga je svolávána příležitostně, je-li třeba rozhodnout o otázkách mimořádně závažných pro stát. Naposledy se sešla v roce 2013, kdy jednala o návrhu bezpečnostní dohody mezi Afghánistánem a Spojenými státy.

V letošním roce by měla Velká rada stanovit podmínky Kábulu pro mírovou dohodu, která by ukončila téměř dvacetiletou občanskou válku v zemi. Opoziční političtí vůdci, včetně bývalého prezidenta Hamída Karzáího, ale shromáždění bojkotují. Podle nich totiž stávající prezident Ghaní Velkou radu svolal především proto, aby podpořil své postavení před prezidentskými volbami plánovanými na podzim letošního roku, uvedla agentura Reuters.

Mezi účastníky chybí i premiér Abdulláh Abdulláh, který byl největším Ghaního soupeřem ve sporných prezidentských volbách v roce 2014 a později stanul v čele vlády národní jednoty, již pomohly sestavit Spojené státy. Podle agentury AP tak hrozí, že zasedání Velké rady spíš než k jednotě přispěje k prohloubení rozporů.

Zvláštní vyslanec afghánského prezidenta Ghaního pro mír Umar Daudzáí uvedl, že na zasedání v obřím stanu v centru metropole Kábulu bylo očekáváno 2500 účastníků, hned v první den jich ale dorazilo více než 3200 ze všech 34 afghánských provincií. Delegáti mají být rozděleni do skupin a výborů, které projednají jednotlivé body pro budoucí dialog s Tálibánem.

Islamistické hnutí Tálibán v současné době jedná o podmínkách ukončení občanské války se Spojenými státy, odmítá ale zatím mluvit přímo s afghánskou vládou, kterou považuje za loutkový režim v područí USA. Odděleně vede Tálibán rozhovory také s vlivnými zástupci afghánské společnosti, včetně opozičních politiků a občanských aktivistů.

Podle amerického zvláštního vyslance pro Afghánistán Zalmaye Khalilzada dospěli představitelé Tálibánu a USA po několika kolech mírových rozhovorů k významnému pokroku. Podle expertů se pokrok týká možného stažení amerických vojáků z afghánského území výměnou za záruku Tálibánu, že již nebude poskytovat útočiště zahraničním extremistům a džihádistickým skupinám typu teroristické organizace Al-Káida a Islámský stát (IS). To bylo původním důvodem, proč Američané zahájili invazi do Afghánistánu krátce po teroristických útocích z 11. září 2001 na New York a Washington.

Hnutí Tálibán kontroluje v současnosti téměř polovinu země a navzdory jednání s Američany pokračuje v každodenních útocích proti afghánské vládě podporované Západem a proti jejím bezpečnostním silám. Příměří Tálibán odmítá, dokud ze země neodejdou zahraniční vojska.

V minulosti Tálibán útočil raketami i na zasedání Velké rady a v Kábulu byla kvůli jejímu novému svolání přijata přísná bezpečnostní opatření. Prezident Ghaní tentokrát hnutí Tálibán na shromáždění Velké rady pozval také, jeho představitelé to ale odmítli.

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Související:

Právě se děje