Válečné lodě USA propluly Tchajwanským průlivem, Čína cení zuby

Dvě válečné lodě amerického námořnictva v neděli propluly Tchajwanským průlivem, který odděluje ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny. S odvoláním na prohlášení americké armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Spojené státy podle agentury v poslední době zesilují frekvenci pohybu v těchto strategicky významných vodách, a to i přes odpor Číny, která chápe Tchaj-wan jakou součást svého území.

USS Truxtun (DDG-103)
doporučujeme

"Proplutí lodí Tchajwanským průlivem ukazuje odhodlání USA zachovat indo-tichomořský region volný a otevřený," uvedl k události mluvčí amerického námořnictva. Podle něj nedošlo k žádnému nebezpečnému nebo neprofesionálnímu střetu mezi americkými loděmi a jinými plavidly.

Termínem indo-tichomořský Bílý dům nahradil koncem roku 2017 regionální označení asijsko-tichomořský. Termín se používá k definování nového geopolitického pohledu Ameriky do Asie, který lépe vystihuje rostoucí mocenské postavení Číny a odráží strategické partnerství USA s Indií.

Mluvčí čínské armády řekl, že Čína proplutí lodí bedlivě sledovala a Spojeným států sdělila, že je plavbou znepokojena. "Otázka Tchaj-wanu je nejdůležitější a nejcitlivější záležitostí v americko-čínských vztazích," sdělil při ranním brífinku.

Podle Reuters může proplutí zvýšit napětí mezi oběma velmocemi, které jsou již tak vyhrocené kvůli probíhající obchodní válce a čínským ambicím v Jihočínském moři, jež si Peking téměř celé nárokuje v rozporu s platným mezinárodním právem.

Plavbu amerických lodí průlivem podle Reuters uvítají v Tchaj-peji, která ji vnímá jako symbol podpory. Spojené státy sice s Tchaj-wanem neudržují formální diplomatické vztahy, nicméně jsou zákonem vázány k zajištění prostředků na to, aby se mohl bránit. USA zemi dodaly od roku 2010 výzbroj za více než 15 miliard dolarů (přes 345 miliard korun), a jsou tak jejím největším dodavatelem zbraní.

Průlivem proplula minulou středu poprvé také francouzská fregata. Čína tento akt označila za ilegální, zatímco Washington krok uvítal. Peking také prohlásil, že doufá, že Francie dokáže zajistit, aby k podobnému incidentu již nikdy nedošlo.

Peking bere Tchaj-wan jako jednu ze svých provincií v rámci politiky jedné Číny, podle které mají obě země pouze jedinou legitimní vládu. Čínský prezident Si Ťin-pching v novoročním projevu pohrozil Tchaj-wanu vojenským útokem, pokud oficiálně vyhlásí na Pekingu nezávislost. Čína také opakovaně vysílá letadla a lodě, které ostrov obkružují a snaží se ho na mezinárodním poli co nejvíce diplomaticky izolovat, napsal Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama