Zeman nikomu nepomohl, potvrdil pro EuroZprávy.cz Ovčáček

Česká média včera informovala o videu, na němž prezident Miloš Zeman pomáhá během návštěvy Číny stařence. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček pro EuroZprávy.cz potvrdil, že video není pravé. Jeho údajným šiřitelem měl být novinář serveru Hong Kong Free Press Kris Cheng. Ten se od něj však distancoval a poukázal i na některé nesrovnalosti.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Po celém Česku se včera šířilo video, na němž český prezident Miloš Zeman během návštěvy Číny v minulém týdnu pomáhal nemohoucí místní ženě, která seděla na zemi. Zeman jí na záběrech daroval svou hůl, bez které se jinak prakticky neobejde. Už včera však vyšlo najevo, že video není autentické.

Inkriminované video, na němž prezident Zeman pomáhá stařence. (0:46) | zdroj: YouTube

Že jde o „fake“, potvrdil pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s dovětkem, že hybridní válka má mnoho podob. Do českých médií video rozeslal jistý Kris Cheng ze serveru Hong Kong Free Press. Takový novinář v redakci zmíněného serveru opravdu pracuje, na Twitteru ale vyvrátil, že by šlo o jeho práci.

Nejprve sdílel oficiální vyjádření redakce Hong Kong Free Press, která se od videa distancovala a označila ho za falešné. Cheng retweetoval i vyjádření mluvčího Ovčáčka, který na sociální síti prohlásil, že cílem je „spuštění sprosté kampaně proti panu prezidentovi, že jako nelida by určitě té nebohé čínské stařence nepomohl“.

 „K českému incidentu – vzbudil jsem se a zjistil, že naše kancelář Hong Kong Free Press obdržela dotazy od českého novináře, zdali jsem poslal video tamním médiím,“ uvedl Cheng na Twitteru. Poté se rozhodl sám pátrat po stopách videa, především si chtěl ověřit, zdali opravdu není autentické.

Cheng zjistil minimálně dvě věci, které na videu nesedí. „Čím více to sleduji, tím divnější se to zdá. Zaprvé, poznávací značka není čínská ani česká. Zadruhé, název restaurantu sice dává smysl, ale žádný podnik takového jména v Pekingu není,“ upozornil novinář na nesrovnalosti na záběrech.

Pracovní návštěva prezidenta Miloše Zemana v Číně se odehrála minulý týden od středy 24. do neděle 28. dubna. Šlo už o jeho pátou návštěvu asijské velmoci za dobu, co je v úřadu. Zeman se v Číně setkal s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem nebo zástupci firem Huawei a CITIC.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Strhne se v Hongkongu další mela? Pročínský politik přišel s výbušným…

20.09.2019 16:50 Hongkongský poslanec Junius Ho, který je zastáncem politiky vstřícné k pevninské Číně, vyzval…

Krvavý atentát Tálibánu: Po útoku na nemocnici 39 mrtvých, desítky…

20.09.2019 15:26 Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama