Tyran na thajském trůnu? Nový král Vatčirálongkón má nechvalnou pověst, pudla jmenoval maršálem

Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, jak nyní zní monarchovo oficiální jméno, je druhým ze čtyř dětí a zároveň jediným synem v říjnu 2016 zesnulého thajského krále Pchúmipchona Adundéta, neboli Rámy IX., který na trůně vládl 70 let.

král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)

Již v prosinci 2016 se dosavadní thajský korunní princ Vatčirálongkón stal formálně novým králem, stalo se tak nedlouho po smrti svého otce. Korunovace byla ale odložena kvůli rok trvajícímu smutku za zesnulého panovníka, který byl zpopelněn v říjnu 2017. Vatčirálongkón bude králem oficiálně korunován během třídenních oslav, které se uskuteční od 4. do 6. května.

U Thajců není v takové oblibě jako jeho otec, otevřená diskuse o budoucnosti monarchie ale v Thajsku není možná, protože v zemi platí přísné zákony o urážce krále. Do konce roku 2015 byl Vatčirálongkón jen zřídkakdy vidět na veřejných akcích, účastnil se pouze oficiálních ceremonií. V prosinci 2015 se zapojil do velké cyklojízdy při příležitosti 88. narozenin svého otce.

Korunním princem a zároveň dědicem trůnu se stal v roce 1972. Má pověst playboye se zálibou ve večírcích a v minulosti vedl lehkomyslný život, když vystřídal stovky milenek. V době otcových potíží se neúspěšně pokusil o násilné získání trůnu.

Vystudoval soukromé anglické školy, vojenskou akademii v Austrálii a práva na univerzitě v Bangkoku. V roce 1975 se stal vojákem z povolání. Absolvoval pilotní výcvik na bojových letounech a vrtulnících. Působil v thajské armádě a aktivně se podílel na vojenských akcích v zemi. V roce 1988 se stal velícím generálem v královské osobní tělesné stráži. V polovině 90. let žil v klášteře.

Velkou část svého života strávil v cizině. V Evropě má princ řadu luxusních vil, miluje také rychlá auta. Pohádkové bohatství královské rodiny dosahuje podle britského listu The Guardian 30 miliard dolarů. Domov měl princ dosud v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy.

V minulosti udržoval kontakty s expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a žije v exilu.

Podle tajných depeší amerických diplomatů v Thajsku z roku 2009 trpěl chorobou krve a léčil se v Německu.

V červenci 2011 německé úřady zabavily thajský vládní letoun Boeing 737, v němž princ přicestoval. Po uhrazení thajského dluhu německé stavební firmě v srpnu 2011 byl letoun princi vrácen.

V červenci 2016 šokoval svým vzezřením na letišti v Mnichově, kde se procházel oblečen v sandálech, džínách s krátkým tílkem a tetováním. Princovým asi dosud nejvýstřednějším činem bylo jmenování jeho oblíbeného pudla Fufu maršálem thajského letectva. Podle listu The Guardian se často uchyluje k výhrůžkám a násilí a provedl čistky i ve své vlastní rodině.

Letos v únoru označil za "nevhodnou" a neústavní kandidaturu svojí sestry, princezny Ubolratany Radžakanjaové, na post premiérky v březnových volbách. Princezna chtěla kandidovat za stranu Thai Raksa Čart, která je blízká svrženému premiérovi Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině. Strana se názoru panovníka podřídila a kandidaturu Radžakanjaové zamítla.

Po smrti svého otce pobýval princ v Německu a do Thajska se vrátil v polovině listopadu 2016. V přechodném období vládl Thajsku jako regent šéf thajské královské rady, tehdy šestadevadesátiletý Prem Tinsulanond.

Narodil se 28. července 1952 v královském paláci v Bangkoku. Je třikrát rozvedený, s poslední manželkou Šrírasmí se rozvedl v roce 2014. Princeznin strýc, policejní generál, byl před jejich rozvodem zatčen s obviněním, že shromáždil obrovské množství peněz prostřednictvím pašování a vydírání v sázkařském prostředí. Také čtyři princeznini sourozenci a dva další příbuzní byli zadrženi.

Má sedm dětí, královské tituly ale mají jen tři z nich.

Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení. Hrozí cunami?

22.09.2021 04:15 Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby…

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

Související:

Právě se děje

reklama