Tyran na thajském trůnu? Nový král Vatčirálongkón má nechvalnou pověst, pudla jmenoval maršálem

Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun, jak nyní zní monarchovo oficiální jméno, je druhým ze čtyř dětí a zároveň jediným synem v říjnu 2016 zesnulého thajského krále Pchúmipchona Adundéta, neboli Rámy IX., který na trůně vládl 70 let.

Přidejte svůj názor

král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)
doporučujeme

Již v prosinci 2016 se dosavadní thajský korunní princ Vatčirálongkón stal formálně novým králem, stalo se tak nedlouho po smrti svého otce. Korunovace byla ale odložena kvůli rok trvajícímu smutku za zesnulého panovníka, který byl zpopelněn v říjnu 2017. Vatčirálongkón bude králem oficiálně korunován během třídenních oslav, které se uskuteční od 4. do 6. května.

U Thajců není v takové oblibě jako jeho otec, otevřená diskuse o budoucnosti monarchie ale v Thajsku není možná, protože v zemi platí přísné zákony o urážce krále. Do konce roku 2015 byl Vatčirálongkón jen zřídkakdy vidět na veřejných akcích, účastnil se pouze oficiálních ceremonií. V prosinci 2015 se zapojil do velké cyklojízdy při příležitosti 88. narozenin svého otce.

Korunním princem a zároveň dědicem trůnu se stal v roce 1972. Má pověst playboye se zálibou ve večírcích a v minulosti vedl lehkomyslný život, když vystřídal stovky milenek. V době otcových potíží se neúspěšně pokusil o násilné získání trůnu.

Vystudoval soukromé anglické školy, vojenskou akademii v Austrálii a práva na univerzitě v Bangkoku. V roce 1975 se stal vojákem z povolání. Absolvoval pilotní výcvik na bojových letounech a vrtulnících. Působil v thajské armádě a aktivně se podílel na vojenských akcích v zemi. V roce 1988 se stal velícím generálem v královské osobní tělesné stráži. V polovině 90. let žil v klášteře.

Velkou část svého života strávil v cizině. V Evropě má princ řadu luxusních vil, miluje také rychlá auta. Pohádkové bohatství královské rodiny dosahuje podle britského listu The Guardian 30 miliard dolarů. Domov měl princ dosud v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy.

V minulosti udržoval kontakty s expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a žije v exilu.

Podle tajných depeší amerických diplomatů v Thajsku z roku 2009 trpěl chorobou krve a léčil se v Německu.

V červenci 2011 německé úřady zabavily thajský vládní letoun Boeing 737, v němž princ přicestoval. Po uhrazení thajského dluhu německé stavební firmě v srpnu 2011 byl letoun princi vrácen.

V červenci 2016 šokoval svým vzezřením na letišti v Mnichově, kde se procházel oblečen v sandálech, džínách s krátkým tílkem a tetováním. Princovým asi dosud nejvýstřednějším činem bylo jmenování jeho oblíbeného pudla Fufu maršálem thajského letectva. Podle listu The Guardian se často uchyluje k výhrůžkám a násilí a provedl čistky i ve své vlastní rodině.

Letos v únoru označil za "nevhodnou" a neústavní kandidaturu svojí sestry, princezny Ubolratany Radžakanjaové, na post premiérky v březnových volbách. Princezna chtěla kandidovat za stranu Thai Raksa Čart, která je blízká svrženému premiérovi Šinavatrovi a jeho sestře Jinglak, kterou monarchisté považují za spíše nepřátelskou vůči královské rodině. Strana se názoru panovníka podřídila a kandidaturu Radžakanjaové zamítla.

Po smrti svého otce pobýval princ v Německu a do Thajska se vrátil v polovině listopadu 2016. V přechodném období vládl Thajsku jako regent šéf thajské královské rady, tehdy šestadevadesátiletý Prem Tinsulanond.

Narodil se 28. července 1952 v královském paláci v Bangkoku. Je třikrát rozvedený, s poslední manželkou Šrírasmí se rozvedl v roce 2014. Princeznin strýc, policejní generál, byl před jejich rozvodem zatčen s obviněním, že shromáždil obrovské množství peněz prostřednictvím pašování a vydírání v sázkařském prostředí. Také čtyři princeznini sourozenci a dva další příbuzní byli zadrženi.

Má sedm dětí, královské tituly ale mají jen tři z nich.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesné. Ženu prodali do Číny, domů se vrátila na pokraji smrti

15.12.2019 14:50 Samíju Davídovou prodala její rodina jako nevěstu do Číny, tam ale strávila pouhé dva měsíce. Když…

Velmi silné zemětřesení zasáhlo Filipíny. Řítily se domy, zahynula malá…

15.12.2019 11:04 Aktualizováno Filipínský ostrov Mindanao dnes postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba…

Počet obětí erupce novozélandské sopky vzrostl, pět turistů je v kritickém…

15.12.2019 09:11 V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na…

Padne správkyně Hongkongu? Číně dochází trpělivost, varují analytici

14.12.2019 12:44 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes přijela na čtyřdenní oficiální návštěvu Číny. Je to její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama