Blíží se katastrofa? Na Indii se řítí cyklon, víc než milion lidí v ohrožení

K západnímu pobřeží Indie se z Bengálského zálivu blíží nebezpečný cyklon Fani. V ohrožení jsou statisíce obyvatel pobřežních měst a vesnic. Cyklon by měl k pobřeží dorazit v pátek, zatím probíhají evakuační akce.

Přidejte svůj názor

cyklon
doporučujeme

Rychlost větru cyklonu se odhaduje na přibližně 200 km/h. Indické úřady kvůli blížící se bouři Fani zesílily snahu o evakuaci asi 1,2 milionu lidí žijících na východním pobřeží země. Meteorologové předpovídají, že živel udeří na pevninu v pátek v indickém státě Urísa. V pohotovosti jsou zdravotníci, humanitární pracovníci i armáda, která nasadila sedm válečných lodí, letadla a vrtulníky, informovala agentura Reuters.

Nyní se bouře nachází nad Bengálským zálivem asi 275 kilometrů jihozápadně od města Púrí, kde zvláštní vlaky odvážejí do bezpečí turisty. Z Púrí, které podle úřadů pravděpodobně pocítí dopady bouře nejsilněji, má být celkem evakuováno kolem 100.000 lidí.

Zavřené jsou i školy a univerzity. Oblast čelí již čtvrtá živelné pohromě za posledních 30 let. V roce 2017 si cyklon Ockhi vyžádal 200 lidských životů.

Příbytkům obyvatel v oblasti, které jsou postaveny z bambusu a z upravených plastů hrozí úplné zničení. Červený kříž sice v oblasti distribuoval speciální nepromokavé celty, ale při očekávané intenzitě bouře, budou mít jen malý účinek.

Turisté byli vyzváni, aby opustili pobřežní lokality ve státech Urísa a Bangla (dříve Západní Bengálsko). Ve stavu pohotovosti jsou i státy Ándhrapradéš a Tamilnádu.

Místní vláda připravila na 850 speciálních příbytků, které by měly být schopny ukrýt až 1 milión postižených. Připraveny jsou také dvě speciální lodě s potápěči a lékaři na palubě. 

Situaci komplikují probíhající několikafázové místní volby, které trvají přibližně měsíc. V jejich průběhu jsou pravomoci vlády omezeny. Nicméně komise dohlížející na činnost vlády s omezenými pravomocemi umožnila vládě přijmout bezpečnostní opatření a klíčová rozhodnutí týkající se ohrožení živelnou pohromou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Interpol rozbil síť pedofilů, zachránil 50 dětí

23.05.2019 21:47 Při mezinárodní operaci zaměřené proti síti pedofilů fungující v anonymní části internetu…

Čína drží muslimskou menšinu ve virtuální kleci, píše NYT

23.05.2019 15:17 Čína používá vysoce vyspělé monitorovací technologie ke sledování etnických menšin žijících na…

Čína přišla s novou zbraní v boji proti imperialismu, arzenál obohatí o…

23.05.2019 14:24 Na čínských sociálních sítích budí značný zájem - a místy i pobavení - propagandistická píseň o…

Japonská aplikace pomáhá upozornit na sexuální obtěžování v dopravních…

23.05.2019 08:25 Stále větší popularitu má v Japonsku aplikace, s jejíž pomocí lze upozornit na sexuální obtěžování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama