Blíží se katastrofa? Na Indii se řítí cyklon, víc než milion lidí v ohrožení

K západnímu pobřeží Indie se z Bengálského zálivu blíží nebezpečný cyklon Fani. V ohrožení jsou statisíce obyvatel pobřežních měst a vesnic. Cyklon by měl k pobřeží dorazit v pátek, zatím probíhají evakuační akce.

Přidejte svůj názor

cyklon
doporučujeme

Rychlost větru cyklonu se odhaduje na přibližně 200 km/h. Indické úřady kvůli blížící se bouři Fani zesílily snahu o evakuaci asi 1,2 milionu lidí žijících na východním pobřeží země. Meteorologové předpovídají, že živel udeří na pevninu v pátek v indickém státě Urísa. V pohotovosti jsou zdravotníci, humanitární pracovníci i armáda, která nasadila sedm válečných lodí, letadla a vrtulníky, informovala agentura Reuters.

Nyní se bouře nachází nad Bengálským zálivem asi 275 kilometrů jihozápadně od města Púrí, kde zvláštní vlaky odvážejí do bezpečí turisty. Z Púrí, které podle úřadů pravděpodobně pocítí dopady bouře nejsilněji, má být celkem evakuováno kolem 100.000 lidí.

Zavřené jsou i školy a univerzity. Oblast čelí již čtvrtá živelné pohromě za posledních 30 let. V roce 2017 si cyklon Ockhi vyžádal 200 lidských životů.

Příbytkům obyvatel v oblasti, které jsou postaveny z bambusu a z upravených plastů hrozí úplné zničení. Červený kříž sice v oblasti distribuoval speciální nepromokavé celty, ale při očekávané intenzitě bouře, budou mít jen malý účinek.

Turisté byli vyzváni, aby opustili pobřežní lokality ve státech Urísa a Bangla (dříve Západní Bengálsko). Ve stavu pohotovosti jsou i státy Ándhrapradéš a Tamilnádu.

Místní vláda připravila na 850 speciálních příbytků, které by měly být schopny ukrýt až 1 milión postižených. Připraveny jsou také dvě speciální lodě s potápěči a lékaři na palubě. 

Situaci komplikují probíhající několikafázové místní volby, které trvají přibližně měsíc. V jejich průběhu jsou pravomoci vlády omezeny. Nicméně komise dohlížející na činnost vlády s omezenými pravomocemi umožnila vládě přijmout bezpečnostní opatření a klíčová rozhodnutí týkající se ohrožení živelnou pohromou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong opět ochromily protesty, policie rozmístila vodní děla u vládní…

12.11.2019 17:46 Aktualizováno Desítky místních i mezinárodních škol v Hongkongu dnes odvolaly vyučování v obavách o bezpečnost…

V Bangladéši se v plné rychlosti srazily vlaky, mnoho mrtvých a zraněných

12.11.2019 12:34 Na východě Bangladéše se v noci na dnešek čelně srazily dva vlaky. Nejméně 16 lidí při nehodě…

Hrozivý útok: Muž polil žíravinou děti a učitele ve školce, přes 50…

12.11.2019 11:21 Více než 50 lidí, převážně dětí, dnes zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil…

Tálibánci za profesory. V Afghánistánu se schyluje k zásadní výměně vězňů

12.11.2019 10:29 Afghánská vláda propustí z vězení dva vysoké představitele povstaleckého hnutí Tálibán a jednoho z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama