Rusko zřídilo nové vojenské zařízení ve Vietnamu. Jaký je jeho účel?

Ruská státní obranná firma oznámila minulý týden, že začne s utvářením nového vojenského zařízení ve Vietnamu. Jedná se o o pokus Ruska navázat hlubší vojenskou spolupráci s Vietnamem v rámci širší strategie silnějších spojeneckých vazeb v oblasti obrany s asijskými státy, uvádí server The Diplomat.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rusko a Vietnam mají dlouhodobé vazby v oblasti obrany, které byly navázány ještě během studené války. Rusko je dodnes největším vietnamským partnerem, co se týče dodávek vojenského vybavení.

Obě strany se dle posledních náznaků pokouší tuto spolupráci ještě prohloubit prostřednictvím zřízení nových zařízení pro údržbu a generální opravy ve Vietnamu. Tato zařízení by nezajišťovala jen v případě ruského vybavení často nutnou rutinní údržbu, ale byla by též odrazovým můstkem k širší vojenské spolupráci překračující pouhé nákupy vojenského vybavení.

V říjnu např. UEC-Klimov, dceřiná společnost United Engine Corporation, která je součástí hlavní vojenské ruské firmy Rostec, podepsala smlouvu s vietnamskou společností Helicopter Technical Service Company smlouvu o distribuci týkající se servisní údržby motorů. Dohoda připravila půdu pro případné další kroky, jako je zřízení nového továrního zařízení na výrobu motorů vrtulníků, oznámené minulý týden Rostecem.

Toto „integrované logistické podpůrné centrum pro opravy vrtulníkových motorů“, začalo svůj provoz 22. dubna v ve vietnamském městě Vũng Tàu, oblasti, kde má Vietnamské letectvo svou základnu. Pole Rostecu ruská strana dodává náhradní díly a stará se o školení personálu, vietnamská strana dodává podpůrný personál, přičemž někteří z nich již obdrželi osvědčení od UEC-Klimov o úspěšném seznámení s některými aspekty procesu opravy.

Sílící vazby Ruska a Vietnamu v oblasti obrany dokládá finální ruská dodávka tanků T-90. Tyto tanky mají nahradit vietnamské zastaralé tanky odkoupené od Číny. Vietnam prostřednictvím Ruska se tak pokouší snížit svou závislost na Číně, která v mnoha ohledech představuje jeho vojenského, obávaného konkurenta, zvláště co se týče dění v Jihočínském moři.

Rusko Vietnamu vyhovuje v tom, že na rozdíl od USA či Číny nemá zájem – a ani kapacity – být rozhodující vojenskou silou v regionu, která bude ovlivňovat místní vztahy a dění. Rusko hraje na regionu striktně roli vojenského dodavatele, upozorňuje analytické fórum Valdajský klub. Pokud by např. Rusko začalo být příliš blízké Číně, mohlo by to jeho působnost v oblasti poměrně ohrozit, varuje fórum.

The Diplomat poukazuje, že silnější vazby v oblasti obrany by Rusko rádo rozšířilo nejen ve Vietnamu, ale i v dalších asijských zemích. Viktor Kladov, ředitel oddělení Rostecu pro mezinárodní spolupráci a regionální politiku, uvedl, že společnost plánuje rozšíření služeb opravy a podpory vrtulníků do Indie, Číny, Indonésie, Malajsie, Kambodže, Thajska, Myanmaru, Laosu, Austrálie, Bangladéše a Srí Lanky.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Strhne se v Hongkongu další mela? Pročínský politik přišel s výbušným…

20.09.2019 16:50 Hongkongský poslanec Junius Ho, který je zastáncem politiky vstřícné k pevninské Číně, vyzval…

Krvavý atentát Tálibánu: Po útoku na nemocnici 39 mrtvých, desítky…

20.09.2019 15:26 Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama