Cyklon Fani zabil 16 lidí. Trhal střechy, část města Purí je srovnána se zemí

Nejméně 16 obětí si už vyžádal cyklon Fani, který v pátek zasáhl východní pobřeží Indie a dnes se přesunul nad Bangladéš, kde podle meteorologů zeslábl. Informovala o tom agentura Reuters. Fani je nejsilnějším cyklonem, který postihl Indii za předchozích pět let, a úřady proto díky včasnému varování meteorologů předem evakuovaly v obou zemích přes dva miliony lidí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Cyklon Fani udeřil v Indii v pátek a nejhůře zasáhl stát Urísa. Bouře, kterou provázel vítr až o rychlosti 200 kilometrů za hodinu, zabila v Indii nejméně 12 lidí. Další čtyři životy si zatím vyžádala v Bangladéši, kde úřady předem evakuovaly do bezpečí na 1,2 milionu lidí.

V Bangladéši dnes cyklon sice zeslábl, i tak ale zničil přes 500 domů, zabil nejméně čtyři lidi, včetně dvou dětí, a dalších šest desítek osob utrpělo podle místních úřadů zranění.

V Indii bouře nejhůře postihla stát Urísa a značné škody způsobila mimo jiné v pobřežním městě Púrí, které je oblíbené turisty zejména kvůli více než 850 let starému chrámu Džagannáth. Vichr odnášel střechy a vyvracel stromy i sloupy elektrického vedení. Město včas opustily desetitisíce lidí, včetně mnoha zahraničních návštěvníků, jež odvážely do bezpečí zvláštní vlaky. Na videozáběrech pořízených indickým námořnictvem jsou vidět rozsáhlé oblasti postižené záplavami.

Stát Urísa, kde popadané stromy na řadě míst ještě blokují silnice a někde jsou stále přerušeny dodávky elektřiny, by měl v pondělí navštívit indický premiér Naréndra Módí. Agentura Reuters v této souvislosti připomněla, že v Indii se už tři týdny konají parlamentní volby, které skončí 19. května.

Oblast Bengálského zálivu bývá ničivými bouřemi zasažena v cyklonové sezoně, která trvá zhruba od dubna do prosince. V roce 1999 připravila bouře v indickém státě Urísa o život na 10.000 lidí. Díky technickému pokroku se daří předpovědi meteorologům nyní určovat přesněji, a proto se na cyklony mohou úřady lépe připravit hromadnými evakuacemi.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný tajfun ohrožuje Japonsko: Vlnobití, sesuvy půdy, udeřilo i tornádo

22.09.2019 14:48 Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun Tapah.…

V Hongkongu hoří barikády. Demonstranti zničili nákupní centrum, dupali po…

22.09.2019 13:42 Aktualizováno Demonstrace v Hongkongu se dnes po poklidném začátku znovu vyhrotily. Policie zasáhla slzným plynem…

Autobusu selhaly brzdy a narazil do skály, 26 mrtvých

22.09.2019 10:18 Nejméně 26 lidí zemřelo a 12 osob utrpělo zranění, když dnes zřejmě kvůli poruše brzd narazil…

Demonstranti v Hongkongu se šikují k další akci, těžkooděnci jsou v pozoru

22.09.2019 09:43 Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu se dnes znovu chystají narušit provoz místního letišti, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama