Thajský král se poprvé po korunovaci ukázal veřejnosti, ve vedru ho nesli vojáci

Nově korunovaný thajský král Mahá Vatčirálongkón dnes zahájil sedmikilometrový průvod Bangkokem. Na nosítkách ho za 37stupňového vedra nesli vojáci a na průvod se přišly podívat tisíce lidí. Monarcha se objevil na veřejnosti poprvé od soboty, kdy prošel korunovačními obřady v královském paláci. Dnes ho nesli ke třem královským chrámům, aby vzdal úctu podobám Buddhy.

Přidejte svůj názor

král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)
doporučujeme

Thajci se přišli na průvod podívat v hojném počtu. Všichni se oblékli do žlutého oděvu, protože žlutá barva je spjata s panovníkem. Nic podobného nemohli zhlédnout 70 let, po něž do roku 2016 panoval Vatčirálongkónův otec Pchúmipchon Adundét. Syn ho nahradil v roce 2016, kdy panovník zemřel. Korunovace se mohla konat až po skončení období smutku.

Thajsko na třídenní korunovaci vyčlenilo miliardu bátů (720 milionů Kč). "Chci se na to jednou za život podívat, protože když byla minulá korunovace, byl jsem ještě moc malý," řekl agentuře Reuters sedmasedmdesátiletý Thajec, který byl mezi diváky. Třiatřicetiletá občanka království uvedla, že přišla, aby svět viděl, jak moc Thajci krále uctívají. Aby si zajistila dobrou podívanou, přišla na místo s osmihodinovým předstihem.

Úřady počítaly s tím, že v ulicích bude až 200.000 diváků. Mnozí přišli se slunečníkem, aby se chránili před slunečními paprsky. Přespolním vláda poskytla zdarma dopravu autobusem do hlavního města a také městská doprava byla dnes zdarma.

V sobotu si monarcha nasadil královskou korunu a dnes ráno udělil nové hodnosti a tituly členům královské rodiny. Doprovázela ho jeho čtvrtá manželka Sutchida, na dnešních obřadech ale chyběla králova starší sestra princezna Ubolratana, uvedl Reuters.

zdroj: YouTube

V únoru princezna porušila rodinnou tradici zůstat stranou politického dění a oznámila kandidaturu na úřad premiérky. Volební komise její kandidaturu ale vyloučila. Strana, která ji nominovala, byla později rozpuštěna.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inferno v Austrálii: Sydney ohrožují rozsáhlé požáry, obyvatele dusí kouř

06.12.2019 08:51 Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v…

Hongkong je zamořen jedy ze slzného plynu. Umírají ptáci, lidem hrozí…

06.12.2019 08:32 Angel Chanová je opatrnější, kam bere na hřiště své dvě děti ve věku tří a pěti let. "Policie po…

V Číně explodovala továrna na pyrotechniku, následky jsou tragické

06.12.2019 08:28 Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v…

Indií otřásl další brutální zločin. Upalte pachatele zaživa, skandoval dav

06.12.2019 07:41 Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama