Americká armáda se spojenci cvičí u Číny. Velmoc zuří

Válečné lodě Spojených států, Japonska, Indie a Filipín se zúčastnily společného námořního cvičení ve sporné oblasti Jihočínského moře, které si územně nárokuje Čína. S odvoláním na americké námořnictvo o tom dnes informovala agentura Reuters. Peking označil tento krok za narušení čínské suverenity.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Na týdenním cvičení, které skončilo ve středu, byly přítomny námořní síly čtyř zemí, včetně amerického torpédoborce USS William P. Lawrence. Japonsko na cvičení vyslalo jednu ze svých dvou velkých letadlových lodí, nosič vrtulníků Izumo, Indie torpédoborec INS Kolkata a tanker INS Shakti. Filipíny pak hlídkovou loď BRP Andrés Bonifacio.

Čína si na základě vlastního prohlášení přivlastňuje téměř celou strategickou oblast Jihočínského moře. Územní nároky si ale činí také okolní země, včetně Bruneje, Malajsie, Japonska, Vietnamu, Indonésie, Tchaj-wanu a Filipín. Indie a Spojené státy v oblasti žádná území nemají.

V Jihočínském moři už se podobná námořní cvičení v minulosti konala, demonstrace síly čtyř zemí ale Pekingu dává signál nesouhlasu s místní územní politikou. Námořní akce cizího státu považuje Čína za narušení své svrchovanosti v regionu. Spojené státy stejně jako okolní země nárok Číny na zmíněnou oblast neuznávají.

Minulý týden proplula dvě americká plavidla spornou oblastí Tchajwanského průlivu, který odděluje Čínu od ostrova Tchaj-wan. Další torpédoborce se v oblasti objevily v pondělí. Podobné manévry můžou zvýšit napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Diplomatické vztahy mezi oběma velmocemi už jsou přitom tak dost napjaté kvůli nynějšímu obchodnímu sporu.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poprava se nekonala? Severokorejský vyjednavač je naživu, tvrdí poslanec

16.07.2019 14:49 Severokorejský vyjednávač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol, kterého nechal…

USA a Jižní Korea plánují obsadit KLDR? Pchjongjang vyvádí kvůli vojenským…

16.07.2019 14:26 Severní Korea varovala, že by mohla obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, pokud…

Trump pobouřil celý svět, řízný vzkaz přišel i z Nového Zélandu

16.07.2019 13:30 Ke kritikům amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu čtyř členek Sněmovny…

180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do…

16.07.2019 12:48 Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama