Krveprolití na Srí Lance pokračuje: Protimuslimské útoky mají první oběť

Rozlícený dav zabil při pondělních protimuslimských útocích na severozápadě Srí Lanky jednoho z muslimů a zničil desítky obchodů a mešit. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na srílanskou vládu. Násilnosti namířené proti vyznavačům islámu vyvolaly teroristické útoky na kostely a hotely z 21. dubna, při nichž islamisté zabili na Srí Lance přes 250 lidí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

teroristické útoky na Srí Lance
doporučujeme

Dav tvořený etnickými Sinhálci, kteří se hlásí k buddhismu a tvoří na Srí Lance většinu, zahájil své útoky na muslimy v několika městech Severozápadní provincie již v neděli. V pondělí se násilnosti dále vystupňovaly a policisté proti útočníkům zasáhli slzným plynem.

"Jsou tady stovky výtržníků... Zapalují mešity a rozbili výlohy a zařízení mnoha obchodů patřících muslimům," řekl agentuře Reuters telefonicky jeden z obyvatel oblasti Kottapitija, který si nepřál být jmenován.

Úřady vyhlásily po celé zemi od pondělních 21:00 místního času (dnešních 0:30 SELČ) do dnešních 4:00 místního času (7:30 SELČ) zákaz vycházení a dočasně také zablokovaly sociální sítě a komunikační aplikace jako WhatsApp.

Útočníci se při svém tažení zaměřovali na obydlí muslimů, mešity a také automobily, obchody a podniky vlastněné muslimy. Na jednom místě dav zlynčoval 42letého muslimského majitele obchodu s truhlářskými výrobky, který utrpěným zraněním v nemocnici podlehl.

"Dav ho napadl bodnými a sečnými zbraněmi v jeho obchodě. Jde o první úmrtí spojenou s těmito nepokoji," sdělila policie.

Na Srí Lance panuje napjatá situace od Velikonoc, kdy sebevražední atentátníci z řad místních muslimských radikálů zaútočili na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Srí Lanka je převážně buddhistická země; muslimové tvoří asi deset procent a křesťané zhruba 7,5 procenta z 22 milionů obyvatel země.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odkud jsou čínské sexuální otrokyně? Desítky tisíc žen je z KLDR tvrdí…

20.05.2019 21:05 Desítky tisíc žen a dívek ze Severní Koreje byly prodány do sexuálního otroctví v Číně, kde se…

KLDR zachráněna. Jižní Korea jí pošle pomoc za osm milionů dolarů

20.05.2019 12:57 Jižní Korea je připravena poskytnout KLDR humanitární pomoc ve výši osmi milionů dolarů (185…

Indonésie odsoudila Francouze k trestu smrti kvůli drogám

20.05.2019 11:16 Francouz Félix Dorfin byl dnes za pašování drog v Indonésii odsouzen k trestu smrti, uvedla…

V Indii po šesti týdnech končí parlamentní volby, favoritem je stávající…

19.05.2019 16:03 Aktualizováno V Indii dnes skončila sedmá a poslední fáze šest týdnů trvajících parlamentních voleb. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama