Rekord v počtu výstupů na Mount Everest padl

Devětačtyřicetiletý nepálský Šerpa Kami Rita dnes překonal svůj vlastní rekord v počtu výstupů na nejvyšší horu světa, když na vrcholu Mount Everestu stanul již po třiadvacáté. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nepálské úřady.

Přidejte svůj názor

Mount Everest
doporučujeme

Kami Rita, který pochází z vesnice ležící pod Mount Everestem, dospěl na vrchol hory dnes v 7:50 místního času (4:05 SELČ) společně s dalším Šerpou. Horu zdolali tradiční cestou vedoucí po jihovýchodním hřebeni, kterou postupovali při historicky prvním zdolání hory v roce 1953 sir Edmund Hillary se Šerpou Tenzingem Norkejem.

Šerpa Kami Rita poprvé vyšel na 8850 metrů vysokou horu v roce 1994 a patří k nejzkušenějším horským vůdcům, jejichž schopnosti jsou klíčové pro bezpečnost a úspěch stovek horolezců z celého světa, kteří se každoročně na Everest vydávají.

Kromě Mount Everestu pokořil Kami Rita i další osmitisícovky jako obávanou K2, Čo-Oju, Manaslu či Lhoce. Známý Šerpa přitom kráčí ve stopách svého otce, který patřil k prvním nepálským horským vůdcům, jež si výpravy mířící na vrchol Mount Everestu najímaly.

"Je to moje povolání, ale současně zaznamenávám nové světové rekordy pro Nepál," řekl agentuře AP Kami Rita minulý měsíc před zahájením výpravy. Mount Everest má prý v úmyslu zdolat pětadvacetkrát.

Podle agentury AP dostalo povolení vystoupat na Mount Everest v probíhající jarní lezecké sezoně 41 různých expedic, které čítají celkem 378 horolezců. Pomáhat jim přitom bude zhruba stejný počet nepálských průvodců.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína přišla s novou zbraní v boji proti imperialismu, arzenál obohatí o…

23.05.2019 14:24 Na čínských sociálních sítích budí značný zájem - a místy i pobavení - propagandistická píseň o…

Japonská aplikace pomáhá upozornit na sexuální obtěžování v dopravních…

23.05.2019 08:25 Stále větší popularitu má v Japonsku aplikace, s jejíž pomocí lze upozornit na sexuální obtěžování…

Americké vojenské lodě propluly Tchajwanským průlivem a podráždily Čínu

23.05.2019 04:56 Dvě plavidla amerického námořnictva proplula Tchajwanským průlivem, který odděluje ostrov Tchaj-wan…

Odškodné za nefunkční Boeingy chtějí i čínské společnosti

22.05.2019 14:58 Aktualizováno Tři největší čínské letecké společnosti požadují od americké strojírenské firmy Boeing kompenzace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama