Za protimuslimskými útoky na Srí Lance stáli pravděpodobně budhisté

Nynější vlnu protimuslimských útoků na Srí Lance rozpoutaly patrně skupiny extremistických buddhistů v reakci na velikonoční útoky islamistů, uvedly dnes srílanské úřady. Během nepokojů, které začaly v neděli, davy ve městech na severozápadě tohoto ostrovního státu útočily na mešity, pálily výtisky koránu a házely na obchody zápalné lahve. V pondělí při nich zemřel na severozápadě země jeden muslim. Policie v souvislosti s nepokoji zatkla 78 lidí.

Srí Lanka
doporučujeme

Mezi zadrženými jsou i tři Sinhálci, kteří se hlásí k buddhismu a byli kvůli podobným činům vyšetřováni už loni. "Šlo o organizované útoky na domy a obchody muslimů," řekl na vládní tiskové konferenci o bezpečnostní situaci ministr plantážnického zemědělství Navin Dissanajake. Útoky podle něj vedly skupiny, které vede zmíněná trojice radikálních buddhistů.

Ministr veřejné správy dodal, že organizace, která stojí za útoky, sleduje politický cíl - chce podle něj poškodit reputaci vlády a ukázat, že situaci nezvládá. Název organizace ale neuvedl. Úřady sdělily, že dnes nebylo žádné násilí proti muslimům hlášeno.

Armáda vyšetřuje, zda někteří vojáci násilnostem jenom nepřihlíželi; policie něco takového odmítá. Policejní zdroje agentuře Reuters ale sdělily, že policie neměla dost mužů na to, aby situaci dostala pod kontrolu.

Srí Lanka je převážně buddhistická země; muslimové tvoří zhruba deset a křesťané kolem 7,5 procenta z 22 milionů obyvatel.

Nepřátelské nálady vůči muslimům, ale i proti křesťanům v posledních letech podněcují buddhističtí radikálové v čele s organizací sinhálských nacionalistů Bodu Bala Sena (BBS), jejíž název odborná literatura a agentury překládají jako buddhistická policie nebo buddhistická brigáda.

Na Srí Lance panuje napjatá situace od Velikonoc, kdy sebevražední atentátníci zaútočili na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Srílanské úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Útoky islamistů si vyžádaly 251 mrtvých.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stále jsme v šoku, říká Libanonka. Exploze v Bejrútu ji zastihla během…

07.08.2020 11:06 Exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu šokovala místní obyvatele. Některé zastihla i při…

V KLDR po záplavách panují obavy ze špatné sklizně, Kim Čong-un byl na…

07.08.2020 09:54 Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše…

Čína odsoudila k trestu smrti dalšího Kanaďana

07.08.2020 09:15 Čínský soud oznámil, že odsoudil k trestu smrti kanadského občana jménem Jie Ťien-chuej za přepravu…

Libanon zaznamenal denní rekordní počet nákaz koronaviru

06.08.2020 20:55 V Libanonu za uplynulých 24 hodin přibylo 255 potvrzených případů koronaviru, což je dosud vůbec…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama