Za protimuslimskými útoky na Srí Lance stáli pravděpodobně budhisté

Nynější vlnu protimuslimských útoků na Srí Lance rozpoutaly patrně skupiny extremistických buddhistů v reakci na velikonoční útoky islamistů, uvedly dnes srílanské úřady. Během nepokojů, které začaly v neděli, davy ve městech na severozápadě tohoto ostrovního státu útočily na mešity, pálily výtisky koránu a házely na obchody zápalné lahve. V pondělí při nich zemřel na severozápadě země jeden muslim. Policie v souvislosti s nepokoji zatkla 78 lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Srí Lanka
doporučujeme

Mezi zadrženými jsou i tři Sinhálci, kteří se hlásí k buddhismu a byli kvůli podobným činům vyšetřováni už loni. "Šlo o organizované útoky na domy a obchody muslimů," řekl na vládní tiskové konferenci o bezpečnostní situaci ministr plantážnického zemědělství Navin Dissanajake. Útoky podle něj vedly skupiny, které vede zmíněná trojice radikálních buddhistů.

Ministr veřejné správy dodal, že organizace, která stojí za útoky, sleduje politický cíl - chce podle něj poškodit reputaci vlády a ukázat, že situaci nezvládá. Název organizace ale neuvedl. Úřady sdělily, že dnes nebylo žádné násilí proti muslimům hlášeno.

Armáda vyšetřuje, zda někteří vojáci násilnostem jenom nepřihlíželi; policie něco takového odmítá. Policejní zdroje agentuře Reuters ale sdělily, že policie neměla dost mužů na to, aby situaci dostala pod kontrolu.

Srí Lanka je převážně buddhistická země; muslimové tvoří zhruba deset a křesťané kolem 7,5 procenta z 22 milionů obyvatel.

Nepřátelské nálady vůči muslimům, ale i proti křesťanům v posledních letech podněcují buddhističtí radikálové v čele s organizací sinhálských nacionalistů Bodu Bala Sena (BBS), jejíž název odborná literatura a agentury překládají jako buddhistická policie nebo buddhistická brigáda.

Na Srí Lance panuje napjatá situace od Velikonoc, kdy sebevražední atentátníci zaútočili na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Srílanské úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Útoky islamistů si vyžádaly 251 mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti čtvrtým dnem paralyzují Hongkong, studenti střílí na policii…

14.11.2019 09:52 Aktualizováno Čtvrtým dnem paralyzují protivládní demonstrace život v Hongkongu. Kvůli ochromené dopravě i obavám…

Peklo v Austrálii pokračuje. Počet obětí katastrofálních požárů roste

14.11.2019 07:41 Počet obětí požárů na jihovýchodě Austrálie vzrostl na čtyři. V severovýchodní části…

U letiště v Kábulu explodovala bomba, nejméně 12 mrtvých včetně dětí

13.11.2019 20:31 Aktualizováno Pumový útok poblíž letiště a budovy ministerstva vnitra v afghánském hlavním městě Kábulu si dnes…

Černá smrt opět děsí. V Číně se objevily případy plicního moru

13.11.2019 16:15 Lékaři v Číně diagnostikovali u dvou pacientů plicní mor. Informoval o tom dnes list The Guardian s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama