Za protimuslimskými útoky na Srí Lance stáli pravděpodobně budhisté

Nynější vlnu protimuslimských útoků na Srí Lance rozpoutaly patrně skupiny extremistických buddhistů v reakci na velikonoční útoky islamistů, uvedly dnes srílanské úřady. Během nepokojů, které začaly v neděli, davy ve městech na severozápadě tohoto ostrovního státu útočily na mešity, pálily výtisky koránu a házely na obchody zápalné lahve. V pondělí při nich zemřel na severozápadě země jeden muslim. Policie v souvislosti s nepokoji zatkla 78 lidí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Srí Lanka
doporučujeme

Mezi zadrženými jsou i tři Sinhálci, kteří se hlásí k buddhismu a byli kvůli podobným činům vyšetřováni už loni. "Šlo o organizované útoky na domy a obchody muslimů," řekl na vládní tiskové konferenci o bezpečnostní situaci ministr plantážnického zemědělství Navin Dissanajake. Útoky podle něj vedly skupiny, které vede zmíněná trojice radikálních buddhistů.

Ministr veřejné správy dodal, že organizace, která stojí za útoky, sleduje politický cíl - chce podle něj poškodit reputaci vlády a ukázat, že situaci nezvládá. Název organizace ale neuvedl. Úřady sdělily, že dnes nebylo žádné násilí proti muslimům hlášeno.

Armáda vyšetřuje, zda někteří vojáci násilnostem jenom nepřihlíželi; policie něco takového odmítá. Policejní zdroje agentuře Reuters ale sdělily, že policie neměla dost mužů na to, aby situaci dostala pod kontrolu.

Srí Lanka je převážně buddhistická země; muslimové tvoří zhruba deset a křesťané kolem 7,5 procenta z 22 milionů obyvatel.

Nepřátelské nálady vůči muslimům, ale i proti křesťanům v posledních letech podněcují buddhističtí radikálové v čele s organizací sinhálských nacionalistů Bodu Bala Sena (BBS), jejíž název odborná literatura a agentury překládají jako buddhistická policie nebo buddhistická brigáda.

Na Srí Lance panuje napjatá situace od Velikonoc, kdy sebevražední atentátníci zaútočili na dva katolické a jeden protestantský kostel a tři luxusní hotely. K odpovědnosti se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Srílanské úřady viní z masakru dosud málo známou islamistickou skupinu národní Tauhíd džamáate (NTJ), v jejímž čele stál místní radikální duchovní Zahrán Haším. Útoky islamistů si vyžádaly 251 mrtvých.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odškodné za nefunkční Boeingy chtějí i čínské společnosti

22.05.2019 14:58 Aktualizováno Tři největší čínské letecké společnosti požadují od americké strojírenské firmy Boeing kompenzace…

V Jakartě vypukly nepokoje, zahynulo šest lidí a 200 bylo zraněno

22.05.2019 11:23 Aktualizováno Šest lidí bylo zabito a 200 zraněno při nepokojích v indonéské metropoli Jakartě, které vyvolali…

"Vesnice bez matek": Ve východní Indonésii jsou vesnice takřka bez žen,…

22.05.2019 09:16 Ve východní Indonésii jsou vesnice, kde nezůstaly téměř žádné matky. Mladé ženy odcházejí pracovat…

Vůdce útoku na Srí Lance během nich zemřel, potvrdily to testy DNA

21.05.2019 21:09 Soudem nařízené testy DNA potvrdily, že se vůdce bombových útoků na Srí Lance o velikonoční neděli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama