Revoluční krok v Asii? Tchajwanský parlament povolil sňatky homosexuálů

Tchajwanský parlament dnes schválil zákon, který povoluje manželství osob stejného pohlaví. Ostrovní stát se tak stal první zemí v Asii, která sňatky homosexuálů legalizovala. Informují o tom agentury.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Homosexuálové
doporučujeme

Páry tvořené osobami stejného pohlaví budou mít plná manželská práva v oblastech, jako jsou daně, pojištění a péče o děti. Páry dostanou také omezenou možnost adopce dětí. Poslanci debatovali o třech podobách zákona a vybrali tu nejliberálnější verzi.

Před budovou parlamentu v Tchaj-peji se navzdory dešti sešly tisíce stoupenců posílení práv homosexuálů s vlajkami v barvách duhy. Rozhodnutí poslanců, přijaté navzdory hlubokému rozdělení společnosti ohledně rovnosti heterosexuálních a homosexuálních manželství, přivítali. Objímali se, tekly slzy radosti a zněly výkřiky jako "První v Asii!" a "Tchaj-wane, jdeš správně!" poznamenala agentura Reuters.

Tchajwanský ústavní soud v květnu 2017 stanovil, že základní zákon země umožňuje sňatky osob stejného pohlaví a dal parlamentu dva roky na to, aby odpovídajícím způsobem upravili zákony.

Legalizace sňatků osob stejného pohlaví se ale zkomplikovala loni na podzim, když se proti rovnosti sňatků bez ohledu na pohlaví postavili voliči v referendu. Vyslovili se pro to, aby manželství bylo definováno jako svazek muže a ženy.

V důsledku toho se země rozhodla neměnit dosavadní definici manželského svazku a k tomu přijala ještě zvláštní zákon týkající se manželství lidí stejného pohlaví, připomíná BBC.

Tchaj-wan se těší pověsti země s otevřenou společností. Vstřícný vůči gayům a lesbičkám je už od 90. let. Každoroční pochod s názvem Gay Pride v hlavním městě Tchaj-peji patří k největším v Asii.

Zákon vstoupí v platnost, až ho podepíše tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. "Máme dnes příležitost změnit historii a ukázat světu, že progresivní hodnoty mohou ve východoasijské společnosti zakořenit," napsala prezidentka na twitteru před hlasováním. "Můžeme světu ukázat, že láska vítězí," dodala.

"Jak můžeme ignorovat výsledek referenda, které ukázalo vůli lidí?" ptal se opoziční zákonodárce John Wu před hlasováním a vybízel k dalšímu dialogu ve společnosti ve snaze najít přijatelné kompromisní řešení.

Přijatý zákon podle konzervativců pošlapal vůli sedmi milionu voličů, kteří v referendu hlasovali proti rovnosti homosexuálních sňatků s heterosexuálními. Veřejnost podle nich na to odpoví ve volbách v příštím roce. Konzervativci se stavějí proti manželství osob stejného pohlaví.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa: Vybuchla sopka, když u ní byli turisté. Jeden mrtvý, řada…

09.12.2019 07:18 Dnešní erupce sopky na novozélandském ostrůvku White Island si vyžádala nejméně jednu oběť na…

Velký požár v Dillí si vyžádal nejméně 43 mrtvých

08.12.2019 22:39 Aktualizováno Při mohutném požáru v centru indické metropole Dillí dnes zahynulo nejméně 43 lidí. Dalších 16 osob…

KLDR provedla "významný test" na raketové základně

08.12.2019 19:36 Aktualizováno Severní Korea dnes oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v…

V Hongkongu se chystá největší demonstrace za poslední týdny

08.12.2019 11:08 Hongkongu se shromáždily desetitisíce lidí k největší demonstraci za poslední týdny. Hongkongské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama