Deset let politických změn: Vrátí volby Austrálii politickou stabilitu?

Po deseti letech politických změn dávají parlamentní volby v Austrálii, které se uskuteční v sobotu 18. května, naději na obnovu stability v zemi. Vnitřní boje ve dvou hlavních politických stranách vedly k tomu, že se za posledních 12 let vystřídalo v úřadu pět premiérů, což mělo za následek mimo jiné ekonomickou nejistotu. Obě hlavní politická uskupení ale v poslední době změnila svá pravidla, takže nový předseda vlády by měl jako první vůdce země od roku 2007 strávit ve funkci celé volební období, píše server Bloomberg.

Přidejte svůj názor

Austrálie
doporučujeme

Největší pozornost bude v hlasování věnována souboji středopravé koalice v čele s Liberální stranou Austrálie premiéra Scotta Morrisona a opoziční středolevé Australské labouristické strany vedené Billem Shortenem. Průzkumy veřejného mínění naznačují vítězství labouristů, jejich náskok se ale snižuje. Ústředními tématy kampaně jsou hospodářství, migrace a klimatické změny.

Morrison a Shorten se stali šéfy svých stran po dlouhém období politické nestability. Bývalý odborový vůdce Shorten vede labouristickou stranu od roku 2013, kdy labouristé doplatili na vnitrostranické rozbroje a prohráli parlamentní volby. Shorten ve straně znovu zavedl disciplínu a vyjasnil její politický program. Někdejší ministr financí Morrison je třetím vůdcem liberálů za uplynulé čtyři roky a v čele strany stojí teprve od srpna. Hluboké názorové neshody v liberální straně vyústily nejprve v nahrazení Tonyho Abbotta z pravého křídla strany umírněným politikem Malcolmem Turnbullem, kterého posléze vystřídal Morrison.

Obě strany již přijaly opatření, díky nimž bude odvolání vůdce strany složitější. Poté, co rozštěpená Australská labouristická strana vyměnila mezi roky 2010 a 2013 premiéra Kevina Rudda za Julii Gillardovou a zase zpět, je nyní při hlasování stranických poslanců zapotřebí 75procentní většina pro svržení stranického vůdce ve funkci předsedy vlády a 60procentní většina, je-li strana v opozici. Liberálové zase v prosinci rozhodli, že k výměně úřadujícího premiéra je nutná podpora dvou třetin poslanců strany.

Morrison během pětitýdenní volební kampaně propagoval hodnoty sociálního konzervatismu a vyzdvihoval úspěchy vlády v ekonomice, která zaznamenává 28. rok nepřerušeného růstu a je na cestě dosáhnout po více než deseti letech poprvé rozpočtového přebytku. Ústředními body Morrisonovy kampaně je šestiletý plán na snížení daní z příjmu či omezení přílivu migrantů.

Shorten předložil detailní politický program, který slibuje více peněz na sociální podporu lidí s nižšími příjmy a zvýšení minimální mzdy. Labouristé rovněž chtějí zásadně omezit emise skleníkových plynů a finančně podpořit obnovitelné energie.

Voliči rozhodují o obsazení 151 křesel v dolní komoře parlamentu. Po překreslení hranic volebních okrsků a doplňovacích volbách má nyní vládnoucí koalice vedená liberální stranou v Poslanecké sněmovně teoreticky 73 míst a labouristé 72. Žádná ze stran si tedy nemůže dovolit ztratit křeslo.

Boj o hlasy v klíčových okrscích, kde je poměr sil vyrovnaný, komplikuje přítomnost populistických politických uskupení, jako je protiimigrační strana Jeden národ a Sjednocená australská strana, kterou založil miliardářský důlní magnát, jenž slibuje, že "učiní Austrálii znovu velkou".

Ačkoli ani jedna z těchto stran patrně nezíská v dolní komoře žádné mandáty, mohly by společně s nezávislými kandidáty a dalšími okrajovými stranami držet rovnováhu sil v Senátu, kde je ve hře 40 ze 76 křesel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inferno v Austrálii: Sydney ohrožují rozsáhlé požáry, obyvatele dusí kouř

06.12.2019 08:51 Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v…

Hongkong je zamořen jedy ze slzného plynu. Umírají ptáci, lidem hrozí…

06.12.2019 08:32 Angel Chanová je opatrnější, kam bere na hřiště své dvě děti ve věku tří a pěti let. "Policie po…

V Číně explodovala továrna na pyrotechniku, následky jsou tragické

06.12.2019 08:28 Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v…

Indií otřásl další brutální zločin. Upalte pachatele zaživa, skandoval dav

06.12.2019 07:41 Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama