V Indii po šesti týdnech končí parlamentní volby, favoritem je stávající premiér Módí

V Indii dnes skončila sedmá a poslední fáze šest týdnů trvajících parlamentních voleb. Podle průzkumu u volebních místností získala nejvíce hlasů favorizovaná vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) nynějšího osmašedesátiletého premiéra Naréndry Módího.

Přidejte svůj názor

Módí, Naréndra (indický premiér) a Andrej Babiš
doporučujeme

Poslední volební místnosti se v 1,3 miliardové zemi uzavřely v 18:00 tamního času (14:30 SELČ). Podle průzkumu CVoter, na nějž se odvolává agentura Reuters, se BJP podařilo získat 287 křesel v 543členném parlamentu. Se 128 mandáty za ní následuje hlavní opoziční strana Indický národní kongres. Podle jiného průzkumu zveřejněného televizí Times Now má Módího strana dokonce ještě jasnější náskok 306 křesel. Výsledky by měly být známy do 23. května.

V posledním kole voleb se rozhodovalo o 59 parlamentních křeslech. Na 120 milionů voličů z celkem 900 milionů lidí oprávněných odevzdat svůj hlas hlasovalo především na severu a východě země.

K volebním urnám se vydali i voliči v hlavním městě státu Západní Bengálsko Kalkatě. Podle agentury AP stáli před volebními místnostmi dlouhé fronty od časného rána, aby se vyhnuli pozdějším vysokým teplotám, které se v těchto dnech šplhají až k 38 stupňům Celsia. Dalším důležitým městem, kde se dnes volilo, bylo posvátné hinduistické město Váránasí na řece Ganze. Symbolicky zde kandidoval i Módí.

Volební účast v prvních šesti kolech činila podle volební komise asi 66 procent. V posledních parlamentních volbách roce 2014 hlasovalo 58 procent voličů. BJP v těchto volbách získala většinu 282 parlamentních křesel.

Hlavní opoziční strana Indický národní kongres vedená Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie Néhrú-Gándhí se snažila BJP ve volbách považovaných za referendum o Módím porazit ve spolupráci s regionálními stranami.

Nynější premiér podle kritiků nedostál svým předvolebním slibům z roku 2014, například vytvořit pracovní místa pro mladé Indy, a spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při protestech v Kazachstánu zatčeno 4000 lidí. Neměli provokovat,…

19.06.2019 07:30 Přibližně 4000 lidí zadržela policie během protestů při prezidentských volbách, které se tento…

Správkyně Hongkongu se opět omluvila, rezignovat odmítá

18.06.2019 21:14 Aktualizováno Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se na dnešní tiskové konferenci znovu omluvila za krizi, kterou…

Milionové velkoměsto trápí nedostatek vody. Zásobárny vyschly

18.06.2019 20:47 Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny…

Japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení, cunami už nehrozí

18.06.2019 18:53 Aktualizováno Největší japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Varování před přívalovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama