V Jakartě vypukly nepokoje, zahynulo šest lidí a 200 bylo zraněno

Šest lidí bylo zabito a 200 zraněno při nepokojích v indonéské metropoli Jakartě, které vyvolali stoupenci neúspěšného prezidentského kandidáta Prabowa Subianta. Oznámil to dnes jakartský guvernér Anies Baswedan. Demonstranti se v noci na dnešek střetli s policií, zapálili několik automobilů a policejní ubytovnu. Policie desítky lidí zadržela. Protestní akce se očekávají i dnes.

Přidejte svůj názor

Vlajky
doporučujeme

Nepokoje vyvolalo pondělní oznámení indonéské volební komise, že dubnové prezidentské volby vyhrála dosavadní hlava státu Joko Widodo se ziskem 55,5 procenta hlasů, zatímco Subianta podpořilo 44,5 procenta voličů. Subianto v úterý výsledky odmítl, obvinil Widoda z rozsáhlých volebních podvodů a řekl, že výsledky napadne u ústavního soudu.

V úterý večer se před budovou úřadu pověřeného dohledem nad volbami v centru Jakarty shromáždily stovky Subiantových přívrženců. Podle policie se původně pokojná demonstrace postupně změnila v násilné útoky proti strážcům pořádku.

Televizní záběry ukazovaly demonstranty házející kameny a zápalné lahve, stovky zasahujících těžkooděnců a hořící objekty v centru Jakarty. Policie proti davu protestujících lidí zasáhla slzným plynem a vodními děly.

Šéf indonéské policie Tito Karnavian na dnešní tiskové konferenci uvedl, že úřady stále vyšetřují příčiny smrti šesti lidí při nepokojích a nevylučují možné zapojení provokatérů do demonstrací. "Toto nebyly spontánní incidenty, jednalo se o předem připravené akce," řekl Karnavian s tím, že u některých demonstrantů policie našla obálky s penězi a usuzuje, že byli za účast zaplaceni. Podle prvních informací byly některé oběti zasaženy kulkami, bezpečnostní síly ale tvrdí, že ostrými náboji vyzbrojeny nebyly.

Indonéská vláda dnes oznámila, že v reakci na násilnosti částečně zablokuje sociální sítě. "Abychom zabránili provokacím a šíření falešných zpráv, omezíme částečně přístup k sociálním sítím," uvedl podle agentury Reuters ministr bezpečnosti Wiranto.

Někdejší armádní generál obviňovaný z porušování lidských práv Prabowo Subianto, který měl za manželku dceru nechvalně proslulého diktátora Suharta, prohrál s Widodem již ve volbách v roce 2014 a také tehdy proti výsledkům protestoval, úspěšný ale nebyl.

Tentokrát se Subianto před volbami spojil s radikálními muslimskými hnutími a podařilo se mu získat většinu v konzervativních indonéských provinciích, jakou je například Aceh, kde platí přísné islámské právo šaría. Widodo, označovaný za umírněného technokrata, ale Subianta porazil v hustě zalidněných oblastech ostrova Jáva, kde v minulosti získal oblibu jako reformátorský guvernér Jakarty.

Vláda tento týden před očekávaným zveřejněním výsledků rozmístila v Jakartě 50.000 policistů a vojáků v obavách z protestů. Mnoho lidí město opustilo a část centra byla uzavřena pro dopravu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je…

25.06.2019 19:53 V Bahrajnu dnes začala dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického…

Korejec najel do brány ambasády USA. V kufru měl plynové lahve

25.06.2019 17:24 Jihokorejská policie dnes zadržela muže, který pronajatým vozem najel do vstupní brány americké…

Letiště v Singapuru muselo opět omezit provoz, útočil dron

25.06.2019 09:46 Letiště Changi u Singapuru muselo v pondělí večer znovu částečně omezit provoz kvůli přítomnosti…

Jedovatý mrak zahalil jih Malajsie. Uzavřeno 400 škol a školek, děti zvrací

25.06.2019 08:29 Malajsijské úřady nechaly na jihu země uzavřít více než 400 škol a školek, neboť 75 dětí muselo být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama