Americké vojenské lodě propluly Tchajwanským průlivem a podráždily Čínu

Dvě plavidla amerického námořnictva proplula Tchajwanským průlivem, který odděluje ostrov Tchaj-wan od pevninské Číny. V noci na dnešek to oznámila americká armáda. Agentura Reuters poznamenala, že tento krok vyvolá nelibost Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

USS Preble
doporučujeme

Plavbu, která je vnímána jako symbol podpory Tchaj-wanu, provedl torpédoborec Preble doprovázený tankovací lodí Walter S. Diehl. "Proplutí lodí Tchajwanským průlivem demonstruje závazek USA ke svobodnému a otevřenému indo-tichomořského regionu," uvedlo v prohlášení americké námořnictvo.

Termínem indo-tichomořský Bílý dům nahradil koncem roku 2017 regionální označení asijsko-tichomořský, což podle Washingtonu lépe vystihuje rostoucí mocenské postavení Číny a odráží strategické partnerství USA s Indií.

Lodě amerického námořnictva propluly Tchajwanským průlivem na konci dubna, což Peking kritizoval. Předtím stejný krok učinila také francouzská fregata. Peking to následně označil za ilegální akt a vyzval Paříž, aby podobný incident již neopakovala.

Peking bere Tchaj-wan jako jednu ze svých provincií v rámci politiky jedné Číny, podle které mají obě země pouze jedinou legitimní vládu. Čínský prezident Si Ťin-pching v novoročním projevu pohrozil Tchaj-wanu vojenským útokem, pokud oficiálně vyhlásí na Pekingu nezávislost.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Australský stát Viktorie povoluje eutanazii. V zákoně je řada omezení

19.06.2019 11:09 V australském státě Viktorie dnes vstoupil v platnost zákon, který legalizuje eutanazii…

Při protestech v Kazachstánu zatčeno 4000 lidí. Neměli provokovat,…

19.06.2019 07:30 Přibližně 4000 lidí zadržela policie během protestů při prezidentských volbách, které se tento…

Správkyně Hongkongu se opět omluvila, rezignovat odmítá

18.06.2019 21:14 Aktualizováno Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se na dnešní tiskové konferenci znovu omluvila za krizi, kterou…

Milionové velkoměsto trápí nedostatek vody. Zásobárny vyschly

18.06.2019 20:47 Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama