Čína přišla s novou zbraní v boji proti imperialismu, arzenál obohatí o karaoke

Na čínských sociálních sítích budí značný zájem - a místy i pobavení - propagandistická píseň o nynějším sporu o cla mezi Spojenými státy a Čínou. Song nazvaný Obchodní válka napsal bývalý čínský činitel a od svého pátečního zveřejnění na mobilní aplikaci WeChat nasbíral statisíce zhlédnutí. Dočkal se už i doprovodného videoklipu. Jak píše server BBC, text písně obsahuje důraznou kritiku USA a slibuje jim porážku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Propagandistické písně nejsou pro Čínu ničím novým. Karaoke se v zemi těší značné popularitě a Peking ví, že písně jsou účinným způsobem, jak oficiální linie myšlení zprostředkovat mladým lidem.

Se sílícím napětím mezi Čínou a Spojenými státy, které zvýšily clo na čínské produkty v ročním objemu 200 miliard dolarů, se tato píseň stala pro Čínu účinným způsobem, jak si upevnit moc a rozdmýchala protiamerické nálady.

Partituru písně vložil minulý týden bývalý čínský činitel a textař Čao Liang-tchien do skupiny aplikace WeChat nazvané "Světoví čínští spisovatelé". Přitáhla značnou pozornost a vzniklo pak tříminutové video, které se začalo šířit jako lavina. Na videu je hlavním prvkem animovaná sevřená pěst s plameny, za níž problikávají fotografie Pekingu.

Melodii si píseň vypůjčila z válečného propagandistického protijaponského filmu Tunnel Warfare. "Tento film jsem si vybral, protože připomíná obdobnou situaci, které dnes Čína čelí," řekl Čao agentuře Bloomberg. "Od doby, co propukla ta obchodní válka, jsem cítil nutkání něco udělat," dodal.

Text odráží poslední zhoršení obchodních vztahů se Spojenými státy: "Obchodní válka, obchodní válka, téhle výzvy se nebojíme. Nad Tichým oceánem se odehrává válka, její součástí je Nová Hedvábná stezka. Jestli chce pachatel bojovat, na hlavu ho porazíme."

Video vyvolalo živou diskusi na čínské sociální síti. "Jeho slova naplnila lidi vášní," napsal jeden z uživatelů, který si za tento komentář vysloužil více než stovku palců nahoru. A více než 1000 jich sklidil komentátor, který autora textu Čaa označil za "hrdinského vlasteneckého bojovníka".

Další komentátoři tuto píseň oceňují jako způsob, jak "zasadit ránu" Spojeným státům - tedy "těm americkým imperialistům a jejich nenasytným ambicím", jak napsal jeden z uživatelů.

Někteří uživatelé sociální sítě Weibo ovšem vyjadřují znepokojení nad tím, že Čína propaguje píseň o obchodní válce. "Tento způsob myšlení nás staví na úroveň Severní Koreje," poznamenal jeden z nich.

Obchodí válka není první písní, kterou stát zveřejnil, aby propagoval sílu Číny během sporů s jinými zeměmi. A ani texty s protiamerickým podtónem nejsou výjimkou.

Loni v květnu oficiální čínská média propagovala píseň nazvanou Abys věděl, ve kterém pětičlenná chlapecká kapela zpívá o domácích značkách produktů a o tom, jak jsou "pýchou Číny". Píseň šířila myšlenku, že je Čína stoupající supervelmocí, a že už lidé nemusejí nakupovat produkty ze zahraničí.

A v květnu 2017 oficiální média šířila vícejazyčný rapovaný song s'čchuanské skupiny CD Rev nazvaný Ne THAADu, jež kritizovala Jižní Koreu za spolupráci s USA na rozmístění protiraketového systému, který byl mezitím odložen.

Loading...
Témata: Čína | USA | Hudba | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Správkyně Hongkongu se opět omluvila, rezignovat odmítá

18.06.2019 21:14 Aktualizováno Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se na dnešní tiskové konferenci znovu omluvila za krizi, kterou…

Milionové velkoměsto trápí nedostatek vody. Zásobárny vyschly

18.06.2019 20:47 Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny…

Japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení, cunami už nehrozí

18.06.2019 18:53 Aktualizováno Největší japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Varování před přívalovou…

Muž se bavil terorismem a hlásil se k Hitlerovi, dostal rok a půl vězení

18.06.2019 14:52 Aktualizováno Muž, který šířil na internetu video s teroristickým útokem v Christchurch na Novém Zélandě, byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama