Studená válka s Čínou? Politolog varuje před katastrofálními důsledky

Mnoho z nás čeká na nový "Sputnik", moment, kdy výzva Číny přiměje Spojené státy sjednotit se, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor soudí, že tento přelom možná nyní nastal, ale na opačné straně, jelikož rozhodnutí americké administrativy zařadit na černou listinu čínský Huawei, sedmou největší technologickou společnost světa, může představovat "Sputnik" pro Peking, což může mít katastrofální následky.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Čínská vlajka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zlomový bod

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa sice poskytla Huaweii dočasné výjimky, ale zdá se, že společnosti přijde o klíčový hardware a software od amerických firem, například ARM a Googlu, na kterých jsou závislé její mobilní telefony a podobná technologie, nastiňuje Zakaria. Krok interpretuje jako pokus Trumpova týmu Huawei zničit, ačkoliv jde o druhého největšího světového výrobce chytrých telefonů.  

"Čína to bude považovat za zlomový bod," obává se politolog. Očekává, že situace, kdy Washington může Čínu odříznout dle libosti od americké technologie, přiměje Peking k vývoji vlastní komplexní technologické infrastruktury, přičemž Huawei tento scénář předvídal a již vyvíjí vlastní operační systém, který nespoléhá na americké společnosti a podle tvrzení firmy bude hotov do konce roku.

Čínské "technologické hrdinství" podle komentátora naznačuje, že země je na tuto výzvu připravena. "Možná se přibližujeme bipolárnímu světu v digitální technologii se dvěma zdí oddělenými ekosystémy - americkým a čínským," píše Zakaria. Varuje, že takové rozdělení by bylo ránou pro otevřenou světovou ekonomiku, kterou dnes charakterizují hluboká provázanost, zahraniční investice a dodávkové řetězce.

Než se Spojené státy vydají touto cestou, měly by se ujistit, že mají tu nejlepší strategii pro řešení čínské výzvy, apeluje politolog. Konstatuje, že Trumpova administrativa by předně měla vyjasnit širší principy, které hájí, když tlačí na Huawei, protože zatím se zdráhá předložit jasné důkazy o hrozbě, kterou společnost představuje.

Ačkoliv jsou tyto důkazy možná tajné, Washington musí světu ukázat, že pouze neblokuje úspěšného zahraničního konkurenta, ale snaží se chránit sítě a soukromí jednotlivých uživatelů, zdůrazňuje komentátor. Podotýká, že například britská vláda dospěla k názoru, že technologii od Huawei lze využívat, pokud budou realizována jistá bezpečnostní opatření, a tak je třeba zjistit, zda se Londýn mýlí a Washington má pravdu.

"Zadruhé, Spojené státy by měly vytvořit mezinárodní koalici pro konfrontaci s Pekingem," pokračuje Zakaria. Sám sice tvrdý postoj Trumpovy administrativy vůči Číně podporuje, ale nechápe, proč Washington jedná na vlastní pěst a nesnaží se zformovat širší alianci. V té souvislosti politolog konstatuje, že Trumpův odchod od projektu transpafického partnerství představoval "hloupý vlastní gól", který poškodil USA a nahrál Číně, navíc od nejmenovaného vysokého evropského činitele slyšel, že americký prezident odmítl evropské nabídky společného obchodního postupu vůči Pekingu.

Nový bipolární svět

Spojené státy by také měly promyslet, jak by naznačený bipolární svět vypadal, doporučuje komentátor. Připomíná, že čínská technologie bude vždy levnější kvůli nižší ceně práce, volnějším předpisům a vládní pomoci, tudíž Huawei již dnes dominuje v rozvojovém světě a mnoho tamních vlád bude vždy volit levnější technologii, jelikož riziko špionáže podle nich přináší jakákoliv technologie, čínská i americká.

Zakaria pokládá otázku, zda je realistické bojovat s Čínou skrze zákazy a černé listiny. "Svět je příliš hluboce provázaný. Existuje chytřejší cesta?" ptá se politolog. Odkazuje na slova nejmenovaného manažera přední technologické firmy, podle něhož by bylo pro USA lepší zaujmout přední místo na poli šifrování a prostředků proti kybernetické špionáži, a tak by prestižní univerzity jako Massachusettský technologický institut měly dostat za úkol vytvořit systém, který je dostatečně zašifrovaný a dokáže chránit data uživatelů před Huaweiem.   

"Byla by to velká výzva, ale jednoznačně taková, kterou nejlepší inženýři Ameriky dokážou vyřešit," cituje komentátor manažera. Pokládá rovněž otázku, zda nejsou nejlepší odpovědí na čínské mimořádné technologické úspěchy změny a investice, které by Spojeným státům umožnily s Pekingem soupeřit.

Je těžké si představit, že Washington dokáže zastavit ekonomický vzestup a inovace dynamické země s 1,4 miliardou obyvatel, kde již sídlí mnoho předních světových technologických společností, tudíž je lepší pokusit se Čínu spíše předběhnout, deklaruje Zakaria. Domnívá se, že taková technologická strategie by měla mnohem větší dopad než jednání o podmínkách obchodu.

Trumpova administrativa si sice oprávněně stěžuje na čínské obchodní jednání, hraje s Pekingem tvrdou hru, ale jejím skutečným cílem je posílit ekonomickou provázanost obou zemí, poukazuje politolog. Vysvětluje, že na základě případné dohody má Čína kupovat více amerického zboží, investovat více v USA a poskytnout větší přístup na svůj trh americkým firmám.

"Technologická válka by nás vedla zcela jiným směrem," tvrdí komentátor. Neočekává sice, že by vypukla nová studená válka, ale svět by byl rozdělenější a méně prosperující.

Loading...
Témata: Čína | USA | Huawei | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (29)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané chtějí řešit konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Co je…

25.06.2019 19:53 V Bahrajnu dnes začala dvoudenní mezinárodní konference věnovaná ekonomické části nového amerického…

Korejec najel do brány ambasády USA. V kufru měl plynové lahve

25.06.2019 17:24 Jihokorejská policie dnes zadržela muže, který pronajatým vozem najel do vstupní brány americké…

Letiště v Singapuru muselo opět omezit provoz, útočil dron

25.06.2019 09:46 Letiště Changi u Singapuru muselo v pondělí večer znovu částečně omezit provoz kvůli přítomnosti…

Jedovatý mrak zahalil jih Malajsie. Uzavřeno 400 škol a školek, děti zvrací

25.06.2019 08:29 Malajsijské úřady nechaly na jihu země uzavřít více než 400 škol a školek, neboť 75 dětí muselo být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama