Vědci si všimli ve vzduchu nebezpečné látky. Stopy vedou do Číny

Odpůrci zelených politik je často kritizují s tím, že ostatní státy na rozdíl od evropských se stejně o dopady průmyslu na životní prostředí příliš nestarají. Studie otištěná ve vědeckém časopise The Nature, se jim zdá dávat nepřímo za pravdu. Ukázalo se, že Čína vypouštěla do vzduchu nebezpečnou látku, která vede k rozšiřování ozónové díry.

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Touto látkou je trichlorfluormethan známý pod zkratkou CFC-11, který spadá do skupiny chlorfluoruhlovodíků (CFC). Ty jsou známy tím, že poškozují ozonovou vrstvu. CFC byly používány např. v chladničkách či přípravcích pro chemické čistění.

Poté, co bylo zjištěno, že přispívají k vytváření obří díry v ozónové vrstvě nad Antarktidou každé září, byly podle Montrealského protokolu o látkách poškozujících ozonovou vrstvu Země z roku 1987 zakázány. Do roku 2012 CFC-11 v ovzduší ubýval.

V roce 2013 ale látka začala ubývat. Jediným vysvětlením bylo, že jí někdo navzdory zákazu stále produkuje. Prvotní podezření padlo na Čínu, vědci ale neměli údaje, aby to mohli dokázat.

Zkoumáním atmosferických dat shromážděných z Jižní Koreje a Japonska a prostřednictvím počítačové simulace však zjistili, že více než polovinu výskytu emisí plynu CFC-11 lze vysledovat na severovýchod Číny do průmyslových provincií Šan-tung a Che-pej.  Počet emisí se od roku 2013 každoročně zvyšoval o sedm tisíc tun.

„Čínská vláda je vděčná mezinárodním vědcům za dlouhodobé monitorování CFC-11 a za včasné varování příslušných stran, aby si všimly problémů a přijaly opatření v souladu s Montrealským protokolem," uvedlo čínské ministerstvo pro životní prostředí ve svém prohlášení. Podle Číny však stále existují „ velké nejistoty ohledně odhadu množství emisí a nalezení zdrojů emisí."

Vědci přiznávají, že ze severovýchodu Číny pochází jen 40 až 60% emisí trichlorfluormethanu. Zbytek by mohl vznikat v jiné části Číny, případně v Indii, Africe nebo Jižní Americe, což jsou oblasti, které vědci v rámci studie neprobádali.

Čína v roce 1991 podepsala Montrealský protokol. Snaží se vystupovat jako ochránce klimatu. Minulý rok uvedla, že již eliminovala až 280 000 tun roční výrobní kapacity látek poškozujících ozonovou vrstvu.

V loňském roce též spustila speciální inspekční kampaň mezi 3 000 výrobci pěny v celé zemi a slíbila, že potrestá jakékoli porušení Montrealského protokuolu. V březnu uvedla, že uzavřela dvě výrobní místa, která produkovala CFC-11, reportovala agentura Reuters.

Podle Ian Raeho ze školy chemie na University of Melbourne a technického poradce Montrealského protokolu však v Číně nelegální producenti a dodavatelé používají CFC-11 pro výrobu pěny, protože je to velice efektivní.

Podle čínského ministerstva životního prostředí šetření výrobců polyuretanových pěn dosud neprokázalo žádné rozsáhlé nelegální používání. Podniky zapojené do nelegálních činností se však lépe skrývají.

Ozonová vrstva chrání planetu před ultrafialovým zářením. Podle vědců z NASA opatření Montrealského protokolu vedou k obnově ozonové díře. Zvýšený výskyt CFC-11 by neměl této obnově příliš bránit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

V Indii schválili lék na koronavirus, úspěšně prošel klinickou studií

11.07.2020 19:59 Indické úřady povolily používání léku Itolizumab domácí farmaceutické společnosti Biocon pro léčbu…

Další útok žraloka u břehů Austrálie, mladý surfař zraněním podlehl

11.07.2020 19:53 Aktualizováno Sedmnáctiletý australský surfař dnes nepřežil zranění způsobená žralokem. Šlo už o druhý smrtelný…

USA varují své občany, že jim v Číně hrozí vyšší riziko zadržení

11.07.2020 18:19 Americké ministerstvo zahraničí dnes varovalo občany USA, že jim v Číně hrozí zvýšené riziko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy