Thajská junta vzala na milost Orwella, doporučuje Farmu zvířat

Britského spisovatele kritického k totalitárním režimům George Orwella (žil 1903-50) vzal na milost šéf vojenské vlády Thajska Prajutch Čan-Oča, který vychválil spisovatelovu bajku Farma zvířat, informovala dnes AP. Orwellův román 1984 se přitom před pěti lety stal symbolem vládních protestů.

Přidejte svůj názor

Knihy, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco se země po březnových volbách chystá na ustanovení nové vlády, premiér Prajutch podle svého zástupce doporučil k přečtení povídku Farma zvířat, která údajně člověku dá cenné rady ohledně toho, jak žít život. Orwellowa novela z roku 1945 vypráví o zvířatech, která se rozhodnou ze statku vyhnat lidi a vybudovat ideální společnost, ve které jsou si všechna rovna. Vedení ale postupně převezmou prasata, která upravují zásady tak, až nastolí tvrdou diktaturu.

Junta v zemi na jihovýchodě Asie vládne od roku 2014, převzetí moci armádou vyvolalo v zemi protesty. Thajská policie tehdy odvlekla muže, který proti armádnímu puči protestoval čtením jiné Orwellovy knihy, známého románu 1984. V ulicích Bangkoku se pak objevovali další protestující, kteří tichým čtením chtěli vyjádřit podobnost nového režimu s totalitární vládou popsanou v knize.

Thajský režim tehdy zakázal i promítání stejnojmenného filmu na motivy knihy v umělecké galerii v hlavním městě. Prajutch se objevil na plakátech protestujících jako absolutistický vůdce Velký bratr, společně s parafrází na slogan, který v románu používá fiktivní vláda: "Puč je mír. Demokracie je junta. Nevědomost je síla."

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti v Hongkongu žádají podporu Británie

15.09.2019 09:48 Stovky lidí dnes demonstrují před britským konzulátem v Hongkongu. Požadují, aby Británie jako…

Do ulic Hongkongu míří další demonstranti, policie zasahuje

14.09.2019 14:03 Policisté v Hongkongu vyzbrojení obušky dnes zasahovali při střetech pročínských demonstrantů s…

V Hongkongu se schyluje k další vlně protestů, aktivisté se shromáždili na…

13.09.2019 17:29 Hongkongští prodemokratičtí aktivisté dnes zahájili další sérii demonstrací, v nichž chtějí…

Kašmír je rozbuška. Muslimové povstanou, varuje pákistánský premiér

13.09.2019 17:23 Tvrdý postup indické vlády proti protestujícím v indické části Kašmíru přivede ve světě víc muslimů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama