Blíží se vojenský střet mocností? Šéf Pentagonu důrazně varuje Čínu

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan dnes vyzval Čínu, aby přestala narušovat suverenitu sousedních států, a varoval, že USA budou v příštích pěti letech investovat značné prostředky, aby si udržely vojenskou nadvládu v regionu. Čína kritiku odmítla a obvinila Spojené státy, že vyvolávají regionální nestabilitu.

Patrick Shanahan
doporučujeme

"Čína může a musí mít vztahy spolupráce se zbytkem regionu," prohlásil šéf Pentagonu v Singapuru, kde dnes druhým dnem pokračuje třídenní bezpečnostní fórum Šangri-la.

"Ale chování, které narušuje svrchovanost jiných zemí a které zasévá nedůvěru ohledně čínských úmyslů, musí přestat," dodal podle agentury AFP Shanahan v diskusi na bezpečnostním fóru.

Spojené státy Pekingu vytýkají zejména militarizaci ostrůvků v Jihočínském moři. Nárokují si je přitom také Tchaj-wan, Brunej, Malajsie, Filipíny a Vietnam.

Čínský armádní představitel Šao Jüan-ming po Shanahanově projevu odmítl kritiku s tím, že jsou to naopak Spojené státy, jejichž kroky na Tchaj-wanu a v Jihočínském moři "poškozují regionální mír a stabilitu". Dodal také, že pokud někdo bude chtít oddělit Tchaj-wan od čínského území, bude Peking hájit svou svrchovanost všemi prostředky.

Shanahan se dnes vyjádřil mimo jiné také ke sporům kolem čínské technologické firmy Huawei, která má podle něj příliš těsné vazby na čínskou vládu. Washington se podle Shanahana obává kybernetických útoků a krádeží duševního vlastnictví.

USA obvinily Huawei ze špionáže, porušení obchodních sankcí vůči Íránu a krádeže duševního vlastnictví. Firma všechna obvinění popírá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Bývalý magnát nazval čínského prezidenta klaunem, dostal 18 let vězení

22.09.2020 11:17 K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který…

Čína terčem posměchu. Vojenské PR video využilo záběry z hollywoodských…

22.09.2020 08:23 Vlnu posměchu si vysloužilo čínské vojenské propagandistické video, ve kterém se objevily záběry z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama