Čína kritizuje postoj USA k Tchaj-wanu. Válka by byla katastrofální, varoval ministr

Čínský ministr obrany Wej Feng-che dnes v závěru bezpečnostního fóra, které se koná v Singapuru, kritizoval americkou podporu samostatného Tchaj-wanu a námořní operace Spojených států v Jihočínském moři. Zároveň však vysoce postavený čínský politik poznamenal, že válka mezi Čínou a USA by byla katastrofální, píše agentura Reuters. Peking je k otázce Tchaj-wanu velmi citlivý, ostrov považuje za svou vzbouřenou provincii.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

Wej řekl, že Čína bude bojovat až do konce, pokud se jí kdokoliv bude snažit odtrnout od Tchaj-wanu. "Žádná snaha rozdělit Čínu neuspěje. Jakékoliv vměšování se do tchajwanské otázky je odsouzeno k neúspěchu," řekl ministr obrany.

Čínsko-americké vztahy se ocitají ve stále větším napětí kvůli obchodní válce, americké podpoře Tchaj-wanu a sporům týkající se Jihočínského moře, připomíná agentura Reuters. Na různé části Jihočínského moře si kladou nárok Brunej, Indonésie, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan, Vietnam a Japonsko. Čína však prohlašuje, že jí na téměř celé území moře přísluší historické právo.

zdroj: YouTube

Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Americké armáda proto do oblasti pravidelně vysílá své lodě a tvrdí, že tak činí v rámci zásady svobodné plavby.

Wej v evidentní narážce na Spojené státy prohlásil, že "některé země z jiného regionu připlouvají do Jihočínského moře, aby ukazovaly svaly pod záminkou svobody plaveb".

Úřadující americký ministr obrany Patrick Shanahan v sobotu na bezpečnostním fóru v Singapuru vyzval Čínu, aby přestala narušovat suverenitu sousedních států, a varoval, že USA budou v příštích pěti letech investovat značné prostředky, aby si udržely vojenskou nadvládu v regionu.

Wej dnes v ostrém projevu prohlásil, že Čína bude bojovat až do konce, pokud budou spojené státy chtít vést obchodní válku. Zároveň Čína ale podle ministra obrany "nechá dveře otevřené" pro případ, že by USA chtěly jednat.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim Čong-un provedl inspekci nové ponorky. Je obrovská, mohla by nést…

23.07.2019 14:14 Severokorejský vůdce Kim Čong-un provedl inspekci nové ponorky, která má již brzy operovat u…

Zemřel čínský expremiér Li Pcheng, přezdívaný "řezník z Pekingu"

23.07.2019 14:11 Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, jemuž je připisována odpovědnost…

Huawei v novém maléru. Firma potají vytvořila bezdrátovou síť v KLDR,…

23.07.2019 12:32 Čínská telekomunikační společnost Huawei Technologies tajně pomáhala Severní Koreji vybudovat a…

Vymazat Afghánistán z mapy? Trumpův výrok pobouřil Kábul, chce vysvětlení

23.07.2019 10:55 Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že vleklou válku v Afghánistánu by mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama