Děsivý fenomén hikikomori. Proč bývalý velvyslanec Japonska v ČR zabil syna?

Bývalý japonský velvyslanec v Česku Hideaki Kumazawa, který byl v sobotu v Tokiu zatčen pro podezření z vraždy 44letého syna, považoval svého potomka za nebezpečného pro společnost. Policii Kumazawa řekl, že jeho syn nevycházel z domova a vůči rodičům se choval násilnicky. Napsala to dnes japonská média, která se zabývají možnými motivy činu, jenž otřásl japonskou veřejností.

Přidejte svůj názor

Zbraně
doporučujeme

Podle japonské televize NHK Kumazawa vyšetřovatelům sdělil, že jeho obavy ze synova chování zvýšil útok, při němž minulý týden 50letý muž napadl nožem školačky na autobusové zastávce ve městě Kawasaki jižně od Tokia, dva lidi zabil a 17 zranil. Podobně jako Kumazawův syn byl útočník středního věku a prakticky nevycházel ven. Krátce po činu spáchal sebevraždu.

Šestasedmdesátiletý bývalý diplomat Kumazawa uvedl, že na svého potomka zaútočil kuchyňským nožem po hádce, během níž vyčítal, že syna rozčiluje hluk doléhající k nim ze sportovní akce u nedaleké školy.

Čtyřiačtyřicetiletý muž po bodných zraněních do hrudníku silně krvácel a po převozu do nemocnice zemřel. Kumazawa, který byl velvyslancem v Česku v letech 2005 až 2008, policii sám přivolal na místo činu a podle japonské tiskové agentury Kjódó se k vraždě přiznal.

Zmíněné dva násilné činy spáchané v Japonsku přitáhly znovu pozornost k fenoménu takzvaných hikikomori, což jsou lidé, kteří se uzavírají před společností a dlouhé měsíce, ba i roky nevycházejí z domova.

Podle průzkumu, který zveřejnila v březnu japonská vláda, je v Japonsku ve věkové skupině od 40 do 64 let více než 610.000 hikikomori. Jiný průzkum uvádí, že ve věkové skupině od 15 do 39 let je těchto poustevnicky žijících lidí kolem 540.000.

Skupiny, které vznikly na podporu hikikomori, zdůrazňují, že většina těchto lidí není násilnická, jak z některých ojedinělých případů z poslední doby část veřejnosti vyvozuje.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež nešetří v Thajsku kritikou. Zastal se trpících uprchlíků, žen a dětí

21.11.2019 16:22 Aktualizováno Papež František dnes při návštěvě Thajska odsoudil vykořisťování žen a dětí. Informovala o tom…

KLDR poslala Jižní Koreu k šípku. Kim Čong-un na summit nepojede

21.11.2019 13:00 Severní Korea dnes oznámila, že její vůdce Kim Čong-un odmítl pozvání na regionální summit v…

Zákon o lidských právech v Hongkongu rozlítil Čínu. Bude ho Trump vetovat?

21.11.2019 12:04 Čína dnes ostře kritizovala americký Kongres za to, že schválil návrh zákona, jehož cílem je…

Obchodní dohoda mezi USA a Čínou letos nejspíš nebude

20.11.2019 20:29 pojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama