Čína by se měla kát za masakr na Tchien-an-men, vzkázal Tchaj-wan

Čína by měla upřímně projevit lítost nad tvrdým zákrokem proti protestujícím na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 a zavést prodemokratické reformy. V reakci na sobotní proslov čínského ministra obrany Wej Feng-cheje to dnes podle agentury Reuters uvedla tchajwanská vláda. Tchaj-wan zároveň odsoudil ministrovy komentáře ohledně nároku Číny na ostrov a obvinil Peking z vyvolávání napětí v oblasti.

Přidejte svůj názor

Masakr v Číně
doporučujeme

Tchajwanská Rada pro kontinentální záležitosti (MAC) uvedla, že se Čína snaží události z roku 1989 tajit a že překrucuje pravdu. Od čínské vlády očekává vyjádření upřímné lítosti a vypořádání se s "historickou chybou". Ministr Wej se k brutálnímu zákroku na náměstí Tchien-an-men vyjádřil na bezpečnostním fóru v Singapuru, zásah proti demonstrantům, od kterého 4. června uplyne 30 let, označil za oprávněný.

Podle tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen byl 4. červen 1989 pro Čínu kritickým bodem obratu, země se ale vydala nesprávným směrem. "I když Čína udělala v poslední době velký pokrok v ekonomické oblasti, lidská práva a svobodu stále potlačuje," uvedla Cchaj.

Otázka Tchaj-wanu je pro Peking velmi citlivá, prodemokratický ostrov si nárokuje jako svou provincii. Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršují od roku 2016, kdy se Cchaj Jing-wen stala prezidentkou. Ostrý projev ministra obrany Weje proto Tchaj-pej nenechal bez odezvy, uvedla agentura AP. Podle Weje Čína vojensky zakročí, pokud by jí někdo chtěl sebrat nárok na Tchaj-wan a Jihočínské moře, které je předmětem mezinárodního sporu.

Rada MAC v reakci na projev uvedla, že Tchaj-wan nikdy nebyl součástí Čínské lidové republiky. Obvinila čínskou komunistickou stranu z narušování mezinárodních norem a dohod, za "lež století" pak označila vyjádření Pekingu, že Čína hledá mírové řešení.

V prohlášení také MAC uvedla, že je to Čína, kdo svými nedemokratickými zásahy způsobuje napětí v regionu a Tchajwanském průlivu a kdo je hlavním zdrojem nebezpečí pro mír a stabilitu v oblasti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda, která rozpoutala demonstrace v Hongkongu. Nastal nečekaný zvrat

19.10.2019 11:02 Občan Hongkongu Chan Tong-kai, podezřelý z vraždy, se chce dobrovolně nechat vydat Tchaj-wanu, kde…

Obyvatelé Hongkongu vytvořili lidský řetěz napříč městem

18.10.2019 20:41 Demonstranti v Hongkongu si dnes nasadili masky zobrazující animované postavičky, politiky i…

Mešitou otřásl výbuch, zřítila se střecha. Nejméně 62 mrtvých včetně dětí

18.10.2019 16:31 Aktualizováno Nejméně 62 lidí přišlo o život a desítky dalších byly zraněny při dnešní explozi v mešitě ve…

Čína zadržela dva Američany. Čelí vážnému obvinění, hrozí jim až doživotí

17.10.2019 15:27 Čínské úřady dnes oznámily, že koncem minulého měsíce zadržely dva Američany, kteří organizovali…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama