Tchaj-wan chce od USA koupit tanky a rakety, Čína zlostně reaguje

Tchaj-wan dnes potvrdil, že chce od Spojených států koupit tanky a další zbraně v hodnotě dvou miliard dolarů (45,6 miliardy korun). Na možné uzavření obchodu vzápětí nelibě reagovala Čína, která ostrovní Tchaj-wan považuje za svou odpadlickou provincii a opakovaně varuje, že ji v případě nutnosti připojí zpět ke svému území, a to i za použití síly.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tchajwanské ministerstvo obrany potvrdilo, že Tchaj-pej chce od USA koupit 108 tanků M1A2 Abrams, 1204 protitankových raket TOW, 409 protitankových raket Javelin a 250 přenosných protiletadlových střel Stinger.

Žádost americká strana vyřizuje "běžným způsobem", informovalo dále tchajwanské ministerstvo obrany. Není jasné, kdy Tchaj-wan o koupi požádal. Americká strana by měla od té chvíle odpovědět do 120 dnů. Ostrovní stát podle dalších zpráv má navíc zájem o 66 stíhaček F-16, napsala agentura AP.

zdroj: YouTube

Agentura Reuters ve středu informovala, že o zamýšleném obchodu byl již neformálně vyrozuměn americký Kongres. Neformální oznámení o velkém prodeji zbraní do zahraničí posílá ministerstvo zahraničí Kongresu před tím, než americká vláda učiní další formální kroky. I v této předběžné fázi mohou zákonodárci vyslovit pochybnosti, kterými se pak administrativa zabývá. Ještě před samotným prodejem je Kongres znovu informován, tentokrát formálně.

Čína dnes Spojené státy vyzvala, aby nepoškozovaly bilaterální vztahy Pekingu a Washingtonu a prodej zbraní Tchaj-wanu zastavily.

Tanky M1A2 Abrams by znamenaly podstatnou modernizaci v porovnání s tanky, které tchajwanská armáda používá nyní. Rakety TOW a Javelin zvyšují možnost, že by Tchaj-wan překazil případný pokus Číny vylodit na ostrově tanky a vojáky, napsala agentura AP.

Střely Stinger by zase umocnily obranu ostrovního státu před více než 1000 čínských stíhaček a 1500 čínských raket namířených na ostrov přes 160 kilometrů širokou Tchajwanskou úžinu.

Peking pravidelně označuje Tchaj-wan za nejcitlivější a nejdůležitější problém ve vztazích s USA, které sice nemají s ostrovem formální diplomatické styky, ale jsou jeho největším dodavatelem zbraní.

Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má svou vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Od nástupu protičínsky orientované prezidentky Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen v květnu 2016 minulého roku se vztahy mezi oběma zeměmi vyhrotily.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poprava se nekonala? Severokorejský vyjednavač je naživu, tvrdí poslanec

16.07.2019 14:49 Severokorejský vyjednávač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol, kterého nechal…

USA a Jižní Korea plánují obsadit KLDR? Pchjongjang vyvádí kvůli vojenským…

16.07.2019 14:26 Severní Korea varovala, že by mohla obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, pokud…

Trump pobouřil celý svět, řízný vzkaz přišel i z Nového Zélandu

16.07.2019 13:30 Ke kritikům amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu čtyř členek Sněmovny…

180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do…

16.07.2019 12:48 Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama