Tchaj-wan chce od USA koupit tanky a rakety, Čína zlostně reaguje

Tchaj-wan dnes potvrdil, že chce od Spojených států koupit tanky a další zbraně v hodnotě dvou miliard dolarů (45,6 miliardy korun). Na možné uzavření obchodu vzápětí nelibě reagovala Čína, která ostrovní Tchaj-wan považuje za svou odpadlickou provincii a opakovaně varuje, že ji v případě nutnosti připojí zpět ke svému území, a to i za použití síly.

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tchajwanské ministerstvo obrany potvrdilo, že Tchaj-pej chce od USA koupit 108 tanků M1A2 Abrams, 1204 protitankových raket TOW, 409 protitankových raket Javelin a 250 přenosných protiletadlových střel Stinger.

Žádost americká strana vyřizuje "běžným způsobem", informovalo dále tchajwanské ministerstvo obrany. Není jasné, kdy Tchaj-wan o koupi požádal. Americká strana by měla od té chvíle odpovědět do 120 dnů. Ostrovní stát podle dalších zpráv má navíc zájem o 66 stíhaček F-16, napsala agentura AP.

zdroj: YouTube

Agentura Reuters ve středu informovala, že o zamýšleném obchodu byl již neformálně vyrozuměn americký Kongres. Neformální oznámení o velkém prodeji zbraní do zahraničí posílá ministerstvo zahraničí Kongresu před tím, než americká vláda učiní další formální kroky. I v této předběžné fázi mohou zákonodárci vyslovit pochybnosti, kterými se pak administrativa zabývá. Ještě před samotným prodejem je Kongres znovu informován, tentokrát formálně.

Čína dnes Spojené státy vyzvala, aby nepoškozovaly bilaterální vztahy Pekingu a Washingtonu a prodej zbraní Tchaj-wanu zastavily.

Tanky M1A2 Abrams by znamenaly podstatnou modernizaci v porovnání s tanky, které tchajwanská armáda používá nyní. Rakety TOW a Javelin zvyšují možnost, že by Tchaj-wan překazil případný pokus Číny vylodit na ostrově tanky a vojáky, napsala agentura AP.

Střely Stinger by zase umocnily obranu ostrovního státu před více než 1000 čínských stíhaček a 1500 čínských raket namířených na ostrov přes 160 kilometrů širokou Tchajwanskou úžinu.

Peking pravidelně označuje Tchaj-wan za nejcitlivější a nejdůležitější problém ve vztazích s USA, které sice nemají s ostrovem formální diplomatické styky, ale jsou jeho největším dodavatelem zbraní.

Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má svou vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany. Od nástupu protičínsky orientované prezidentky Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen v květnu 2016 minulého roku se vztahy mezi oběma zeměmi vyhrotily.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Čína a hongkongská vláda odsoudily sankce USA

08.08.2020 09:20 Vysoký čínský představitel v Hongkongu Luo Chuej-ning dnes rezolutně odsoudil sankce, které Spojené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama