China Daily: Cizí síly se snaží oslabit Čínu protesty v Hongkongu

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, po jejíž demisi volají statisíce demonstrantů, nechce ustoupit od sporného návrhu zákona, který by umožnil osoby podezřelé ze spáchání trestného činu vydávat do pevninské Číny. Čínská vláda navíc dnes Lamovou podle agentury Reuters podpořila. Nedělní protesty v Hongkongu, které přerostly místy v násilnosti a které byly podle organizátorů největší od roku 1997, kdy se někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu, byly podle oficiálního čínského listu China Daily řízeny cizími silami s cílem vyvolat ve městě chaos a oslabit Čínu.

Přidejte svůj názor

demonstrace v Hongkongu
doporučujeme

"K tomuto zákonu jsem nedostala žádné instrukce a ani mandát z Pekingu," řekla Lamová. "Dělali jsme to a stále to děláme na základě mravního přesvědčení a závazků vůči Hongkongu," dodala.

Peking se dnes postavil za hongkongskou správu. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na tiskové konferenci řekl, že Čína nehledě na demonstrace bude nadále podporovat vedení Hongkongu v jeho úsilí zákon přijmout.

Deník China Daily sporný zákon v úvodníku označuje za velmi potřebný. "Kterýkoli spravedlivý člověk by novelizaci zákona považoval za oprávněnou, za rozumný zákon, který v Hongkongu posílí právní řád a zjedná spravedlnost," stojí v úvodníku. "Některé obyvatelé Hongkongu ale ošálil opoziční tábor a jeho zahraniční spojenci, takže podporovali kampaň proti vydávání (osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny)," napsal list China Daily.

Opozice demonstranty podle čínského deníku využila "jako pěšáky" k poškození místního parlamentu, zatímco "zahraniční síly" využily příležitosti k oslabení Číny tím, že se pokusí vyvolat v Hongkongu chaos. O které zahraniční síly se jedná, list China Daily nenapsal.

Sporný návrh extradičního zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům, tvrdí demonstranti.

Hongkong zaručuje zákonem svým obyvatelům nezávislou justici a rozsáhlé osobní svobody včetně svobody projevu. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje, proto připravovaný zákon vyvolal masové protesty. Organizátoři tvrdí, že do ulic v neděli vyrazilo přes milion lidí, což by znamenalo, že to byla největší protestní akce od roku 1997, kdy se někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Policejní odhady jsou ale výrazně nižší, udávají okolo 240.000 lidí.

V současné době hongkongské zákony vydávání podezřelých z trestných činů do pevninské Číny neumožňují kvůli špatné justiční a lidskoprávní situaci, uvedla na svém webu televize Deutsche Welle. Chystaná úprava, kterou Hongkong zdůvodňuje jako ochranu před tím, aby se ve městě mohli před čínskou spravedlností ukrývat zločinci, by takové vydávání umožnila.

Vydávání by nebylo automatické, každý případ by Hongkong řešil zvlášť, zároveň by ale extradiční řízení kvůli zjednodušení obcházelo vybrané vládní i zákonodárné kontrolní systémy, poznamenal The Guardian. Podle aktivistů by tento postup umožnil Pekingu legalizovat odstraňování nepohodlných osob, které v Hongkongu bojují za dodržování lidských práv.

Znepokojení návrh zákona vyvolal i u zahraničních vlád. Některé z nich varovaly, že zákon by mohl neblaze ovlivnit reputaci Hongkongu jako důležitého finančního centra.

Skupiny hájící lidská práva opakovaně upozorňují, že v Číně dochází ke svévolnému zatýkání a mučení, že zadržení mohou být k přiznání donuceni a že právního zástupce se domohou jen s potížemi.

Podle dalšího čínského deníku Global Times protesty "politicky rozjitřily" rutinní zákonodárný proces. Hongkongská vláda podle listu neustoupí. To nyní naznačila i Lamová, podle které chystaná úprava přispěje k větší spravedlnosti. Zdůraznila, že návrh není v rozporu s mezinárodními závazky. Právní pojistky schválené v květnu podle ní zajistí, že zákon bude chránit lidská práva.

V pevninské Číně se o protestech neinformovalo. Vyhledávání na sociální síti Weibo, čínské obdobě twitteru, uživatele odkázalo na hongkongské noviny, které straní Pekingu. Zprávy BBC a CNN o protestech nebyly v Číně přístupné.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poprava se nekonala? Severokorejský vyjednavač je naživu, tvrdí poslanec

16.07.2019 14:49 Severokorejský vyjednávač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol, kterého nechal…

USA a Jižní Korea plánují obsadit KLDR? Pchjongjang vyvádí kvůli vojenským…

16.07.2019 14:26 Severní Korea varovala, že by mohla obnovit testy jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, pokud…

Trump pobouřil celý svět, řízný vzkaz přišel i z Nového Zélandu

16.07.2019 13:30 Ke kritikům amerického prezidenta Donalda Trumpa za jeho výroky na adresu čtyř členek Sněmovny…

180 mrtvých, tisíce domů pod vodou. Monzunové povodně vtrhly i do…

16.07.2019 12:48 Nejméně 180 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama