Havárii japonské stíhačky F-35A v dubnu zavinila závrať pilota

Nedávnou havárii pokročilého letounu F-35A japonské armády způsobil s nejvyšší pravděpodobností jeho pilot, který ztratil orientaci v prostoru. S odkazem na sdělení japonských obranných sil o tom informoval zpravodajský web BBC. Armáda také uvedla, že je nepravděpodobné, že by havárii způsobila závada na stroji, letouny bude tedy nadále používat.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

"Neviditelná" stíhačka F-35
doporučujeme

Letoun havaroval 9. dubna krátce po vzletu z letecké základny Misawa na severu ostrova Kjúšú. Pilot před havárií nenaznačil, že by měl potíže a podle vyšetřování se ani nesnažil z letadla katapultovat.

Záchranáři našli úlomky stíhačky i tělo 41letého pilota. Z černých skříněk se jim však nepodařilo získat žádná neporušená data.

Pravděpodobnost, že pilot ztratí ve vzduchu přehled, je podle BBC větší v nových strojích, jež mají v kokpitu velké množství elektroniky, které musí letec věnovat pozornost.

Jelikož armáda vyloučila technickou závadu na letounu, zesílí pouze trénink na prostorovou orientaci a lety F-35A, jež od havárie pozastavila, zase povolí.

Japonsko plánuje stíhačkami F-35 nahradit svoje starší stroje F-4, celkem jich chce od Spojených států nakoupit 147. Země v poslední době zvyšuje investice do obrany, zdůvodňuje to rostoucí hrozbou ze strany Číny a KLDR.

zdroj: YouTube

Současný premiér Šinzó Abe také prosazuje změnu ústavy, která při doslovné interpretaci zakazuje Japonsku udržovat ozbrojené síly. všeobecně je ale příslušný článek vykládán tak, že sebeobrana země je dovolena. Abe chce, aby existence japonské armády byla ústavou oficiálně uznána.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V čínském závodě na zpracování plynu zemřelo při výbuchu deset lidí

20.07.2019 14:06 Při výbuchu v závodě na zpracování plynu v centrální Číně zemřelo nejméně deset lidí. S odvoláním…

Galeje za 2. světové války? Mezi Tokiem a Soulem se rozhořel ostrý spor,…

19.07.2019 12:40 Aktualizováno Japonský ministr zahraničí Taró Kóno dnes prohlásil, že Jižní Korea musí rychle podniknout kroky,…

V Číně vyšetřují známého spisovatele, prý ohrozil bezpečnost. Austrálie je…

19.07.2019 11:18 Austrálie dnes vyjádřila "hluboké zklamání" nad rozhodnutím čínských úřadů zahájit trestní stíhání…

Policie zatkla tučňáka v restauraci. Za pár hodin se přišel pomstít

19.07.2019 10:29 Majitel novozélandské suši restaurace v ní našel nečekaného návštěvníka. Tučňáka nejmenšího.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama