Nový prezident Kazachstánu složil přísahu. Má sehrát roli "sociálního kamikadze"

Kasym-Žomart Tokajev, který vyhrál nedělní prezidentské volby v Kazachstánu se skoro 71 procenty hlasů, dnes složil přísahu a oficiálně se ujal nejvyšší funkce. Stanice BBC označila za hlavní starosti nového šéfa státu dosud nebývalé protesty, stav ekonomiky a vztahy s Ruskem.

Přidejte svůj názor

Kasym-Žomart Tokajev
doporučujeme

Nový prezident se nicméně podle mnoha politologů dosud nejeví samostatnou politickou figurou, moc nadále zůstává v rukou jeho předchůdce Nursultana Nazarbajeva, který této středoasijské zemi vládl po 30 let. Ostatně do sálu, kde se přísaha konala, byl jako první uveden právě první prezident. A na Tokajeva dohlíží i vládnoucí rodinný klan, především Nazarbajevova dcera Dariga, která povýšila na předsedkyni Senátu.

zdroj: YouTube

Protesty během voleb vyvolaly přehnaně brutální reakci úřadů, což podle analytiků svědčí o nejistotě režimu, zda se nadále těší podpoře obyvatelstva. O tom vypovídají i výsledky voleb: více než 70 procent by byl velice vysoký výsledek na Západě, ale v porovnání s Nazarbajevovými výkony to není zrovna přesvědčivé: první prezident i při nejhorším výsledku v roce 1999 získal 80 procent, poznamenala BBC.

Zahraniční politika, zejména citlivé lavírování mezi Moskvou, Pekingem a Washingtonem, má zůstat Nazarbajevovou doménou, zatímco na domácím poli má Tokajev podle politologa Arkadije Dubnova sehrát roli "sociálního kamikadze": v zemi se nahromadilo tolik problémů, že bylo nutné najít někoho, kdo za ně ponese odpovědnost.

Hlavním Tokajevovým úkolem se jeví sehnat peníze na utlumení sociálního napětí v zemi, problém ale komplikuje ekonomická závislost na Rusku a skutečnost, že ekonomika se stále opírá hlavně o vývoz surovin. Nový prezident už slibuje změnit daňový systém, usnadnit drobné podnikání a reformovat zdravotnictví.

Politologové však pochybují, že se stane samostatným hráčem na politické šachovnici. Na rozdíl od jiných středoasijských zemí se do funkce dostal nikoliv kvůli skonu předchůdce, ale vybral si jej Nazarbajev a vliv jeho klanu zůstává příliš veliký, než aby připustil předání moci. Dokud zůstane první kazašský prezident naživu, Tokajev bude podle expertů vnímán jako druhořadá figura. A to tím spíše, že tajné služby zůstávají podřízeny Nazarbajevovi.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mohutná exploze v Kazachstánu. Výbuch rozmetal vojenský areál +VIDEO

24.06.2019 08:43 V prostorách vojenské jednotky ve městě Arys na jihu Kazachstánu se dnes ozvala mohutná exploze.…

Počet obětí po zřícení sedmipatrové budovy v Kambodži vzrostl na 15

23.06.2019 08:25 Patnáct mrtvých a 24 zraněných si podle nejnovější bilance vyžádalo sobotní zřícení sedmipatrové…

Kimovi přišel dopis od Trumpa. Slíbil, že se nad ním zamyslí

23.06.2019 08:13 Severokorejský vůdce Kim Čong-un dostal osobní dopis od amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle…

V Kambodži se zřítil sedmipatrový dům. Sedm mrtvých, desítky zraněných

22.06.2019 13:58 Sedm dělníků zahynulo a 21 dalších utrpělo zranění poté, co se v pobřežním městě Sihanoukville na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama