V Jihočínském moři narůstá napětí. Filipíny zuří kvůli potopené lodi

Ministr obrany Filipín protestuje kvůli incidentu ve sporném Jihočínském moři, při němž údajně čínské plavidlo potopilo filipínskou rybářskou loď a 22 členů posádky zanechalo na širém moři. Dnes o tom informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Lodní havárie, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr obrany Delfin Lorenzana ostře odsoudil potopení filipínské lodi v oblasti mělčiny Reed Bank v Jihočínském moři, které v neděli v noci způsobila kolize s pravděpodobně čínskou rybářskou lodí. Poděkoval také vietnamským rybářům, kteří filipínskou posádku objevili a převezli ji do bezpečí.

Čína a Filipíny vedou vleklý spor o strategickou oblast v Jihočínském moři, kterým procházejí významné námořní trasy a v němž jsou předpokládána rozsáhlá naleziště nerostných surovin. Čína v posledních letech do oblasti Reed Bank blokuje filipínským vojenským i rybářským plavidlům přístup. Konfliktní území zahrnuje též nedaleký řetězec útesů a skalnatých ostrůvků, který je v Číně nazýván Chuang-jen a na Filipínách Scarborough Shoal (Mělčina Scarborough). Neobydlené ostrůvky obsadila Čína po krátkém konfliktu s filipínskými loděmi v roce 2012.

Peking považuje za své téměř celé Jihočínské moře a u útesů v tomto moři buduje umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Čínské nároky neuznal v roce 2016 mezinárodní rozhodčí soud v Haagu, Peking však oznámil, že se rozhodnutím nebude řídit. Na různé části Jihočínského moře si kladou nárok Filipíny, Brunej, Indonésie, Malajsie, Tchaj-wan, Vietnam a Japonsko.

Lorenzana vyzval k důkladnému vyšetření incidentu a řekl, že filipínská posádka označila plavidlo, které jejich loď potopilo, za čínskou rybářskou loď. Agentuře AP sdělil, že "je na místě ostře formulovaný diplomatický protest". Podle něj byla filipínská rybářská loď v době srážky zakotvená na mělčině, což by naznačovalo, že do ní čínské plavidlo narazilo úmyslně.

Čínští představitelé incident dosud nekomentovali.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Správkyně Hongkongu se opět omluvila, rezignovat odmítá

18.06.2019 21:14 Aktualizováno Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se na dnešní tiskové konferenci znovu omluvila za krizi, kterou…

Milionové velkoměsto trápí nedostatek vody. Zásobárny vyschly

18.06.2019 20:47 Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny…

Japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení, cunami už nehrozí

18.06.2019 18:53 Aktualizováno Největší japonský ostrov Honšú zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Varování před přívalovou…

Muž se bavil terorismem a hlásil se k Hitlerovi, dostal rok a půl vězení

18.06.2019 14:52 Aktualizováno Muž, který šířil na internetu video s teroristickým útokem v Christchurch na Novém Zélandě, byl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama