Za kybernetický útok může Čína, tvrdí BBC

Masivní kybernetický útok na komunikační komunmikační platformu, kterou používali i protestující v Hongkongu, byl veden z Číny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na zakladatele aplikace Telegram Pavla Durova.

Přidejte svůj názor

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Společnost ve středu potvrdila, že takzvaný DDoS útok, jehož cílem je zahltit web požadavky vyslanými současně z většího množství počítačů, vyřadila aplikaci Telegram z provozu na zhruba půl hodiny. Služba nefungovala v Severní a Jižní Americe a v "dalších zemích". IP adresy, ze kterých byl útok veden, jsou veskrze v Číně, řekl Durov.

Komunikační platformu Telegram používali k organizaci protestů v Hongkongu lidé, kteří nesouhlasí s návrhem zákona, jenž by umožnil osoby podezřelé ze spáchání trestného činu vydávat z tohoto poloautonomního regionu do pevninské Číny.

Před prohlášením Durova kolovala v médiích zpráva, že v Hongkongu byl zatčen muž, správce skupiny na Telegramu, kvůli podezření ze spiknutí za účelem narušení veřejného pořádku. Během střetů policie s demonstranty bylo zraněno 74 lidí, z toho dva muži jsou ve vážném stavu.

Bývalá britská kolonie, jež se vrátila pod správu Pekingu v roce 1997, má status zvláštní administrativní oblasti a v duchu principu jedna země, dva systémy požívá určité autonomie. Občané se mohou svobodně vyjadřovat a na rozdíl od lidí z kontinentální Číny také protestovat. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Telegram uživatelům umožňuje posílat bez úplaty šifrované zprávy, dokumenty, videa a fotografie. Mohou vytvořit skupinu čítající až 200.000 lidí, anebo streamovací kanály, které může sledovat neomezený počet uživatelů. Popularitu si komunikační platforma získala zejména pro svůj důraz na šifrování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přichází čínské impérium, varuje Ameriku a svět politolog

19.06.2019 16:56 Americký politolog a komentátor Rober D. Kaplan, který je zároveň i poradcem Pentagonu, upozornil…

Beckham jako bůh? Thajský chrám zdobí oltář se slavným fotbalistou

19.06.2019 16:47 Fotbalová kariéra proslavila Davida Beckhama po celém světě. Buddhistický chrám v Thajsku chová k…

Demonstranti dali vládě v Hongkongu ultimátum, hrozí dalšími protesty

19.06.2019 13:24 Organizátoři demonstrací v Hongkongu dali úřadům lhůtu do čtvrtečního odpoledne, aby splnily jejich…

Japonsko zakázalo tělesně trestat děti, zemí otřáslo několik šokujících…

19.06.2019 12:20 Japonský parlament dnes schválil zákon zakazující rodičům tělesně trestat své děti, napsala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama