Za kybernetický útok může Čína, tvrdí BBC

Masivní kybernetický útok na komunikační komunmikační platformu, kterou používali i protestující v Hongkongu, byl veden z Číny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC s odvoláním na zakladatele aplikace Telegram Pavla Durova.

Přidejte svůj názor

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Společnost ve středu potvrdila, že takzvaný DDoS útok, jehož cílem je zahltit web požadavky vyslanými současně z většího množství počítačů, vyřadila aplikaci Telegram z provozu na zhruba půl hodiny. Služba nefungovala v Severní a Jižní Americe a v "dalších zemích". IP adresy, ze kterých byl útok veden, jsou veskrze v Číně, řekl Durov.

Komunikační platformu Telegram používali k organizaci protestů v Hongkongu lidé, kteří nesouhlasí s návrhem zákona, jenž by umožnil osoby podezřelé ze spáchání trestného činu vydávat z tohoto poloautonomního regionu do pevninské Číny.

Před prohlášením Durova kolovala v médiích zpráva, že v Hongkongu byl zatčen muž, správce skupiny na Telegramu, kvůli podezření ze spiknutí za účelem narušení veřejného pořádku. Během střetů policie s demonstranty bylo zraněno 74 lidí, z toho dva muži jsou ve vážném stavu.

Bývalá britská kolonie, jež se vrátila pod správu Pekingu v roce 1997, má status zvláštní administrativní oblasti a v duchu principu jedna země, dva systémy požívá určité autonomie. Občané se mohou svobodně vyjadřovat a na rozdíl od lidí z kontinentální Číny také protestovat. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Telegram uživatelům umožňuje posílat bez úplaty šifrované zprávy, dokumenty, videa a fotografie. Mohou vytvořit skupinu čítající až 200.000 lidí, anebo streamovací kanály, které může sledovat neomezený počet uživatelů. Popularitu si komunikační platforma získala zejména pro svůj důraz na šifrování.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hlásí dalších 150 obětí koronaviru, platí zákaz konzumace divoce…

24.02.2020 14:04 Aktualizováno Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2592 lidí, po dnešním oznámení dalších 150…

Jižní Korea má už 833 případů nákazy Covid-19, pozornost se obrací na …

24.02.2020 13:50 Aktualizováno Počet lidí nakažených v Jižní Koreji novým typem koronaviru už stoupl na 833. Stalo se tak poté, co…

Trump ocenil pokrok Indie, premiéra Módího označil za přítele

24.02.2020 12:50 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes na úvod své návštěvy v Indii ocenil pokrok, kterého země…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama