Hongkong čeká další masové protesty. Do krize se vložily USA, Čína protestuje

Další masové demonstrace na protest proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny jsou plánovány v příštích dnech v Hongkongu. Organizátoři protestních akcí vyzvali občany, aby znovu vyšli do ulic v neděli, a požádali také o povolení k demonstraci na pondělí, kdy by parlament mohl znovu zasednout k projednání kontroverzního zákona, informovala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská policie
doporučujeme

Minulou neděli vyrazilo do hongkongských ulic podle organizátorů přes milion lidí. Pokud je tento údaj správný, šlo o největší protestní akci od roku 1997, kdy se někdejší britská kolonie vrátila pod čínskou správu. Policejní odhady jsou nižší, okolo 240.000 lidí. Tento týden ve středu protestní akce přerostly v násilnosti, které si podle nejnovější bilance vyžádaly 81 zraněných.

zdroj: YouTube

Dnes vládl v centru Hongkongu klid, ulice zablokované v předchozích dnech byly opět průjezdné a otevřely se také bankovní pobočky a další podniky, které byly kvůli protestům uzavřeny.

Podle agentury AP se ale již dnes chystá k demonstraci skupina matek rozhořčených tím, že policie tento týden zakročila proti demonstrantům slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily. Petici protestující proti nepřiměřenému použití síly ze strany policie během střetů s demonstranty podepsalo do dnešního odpoledne místního času (ráno SELČ) více než 30.000 lidí, uvedla agentura AP.

Transparenty kritizující policejní násilnosti visí také ve městě. Na jednom z nich je známá fotografie osamoceného muže stojícího proti tanku, která se stala symbolem prodemokratických protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men, jež v roce 1989 brutálně potlačila čínská policie.

Ve středu desítky tisíc hongkongských demonstrantů zablokovaly vstup do sídla zákonodárného sboru a dosáhly toho, že bylo plánované projednávání návrhu extradičního zákona odloženo. Nový termín stanoven nebyl, závěrečné hlasování o normě je ale plánováno na 20. června. Předpokládá se, že návrh poslanci schválí, protože parlament ovládají přívrženci Pekingu. Demonstranti slibují, že v ulicích zůstanou, dokud se vláda svého plánu na prosazení zákona nevzdá.

Na Hongkong roste tlak i ze světa. Skupina vlivných amerických kongresmanů z řad demokratů i republikánů předložila návrh zákona, podle něhož by měla americká vláda každoročně hodnotit situaci v Hongkongu a rozhodovat o tom, zda prodlouží obchodní a další privilegia, jichž toto poloautonomní území ze strany USA požívá. Čína krok amerických kongresmanů označila za provokaci.

Sporný návrh extradičního zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům. Správkyně Hongkongu Lamová naproti tomu zdůrazňuje, že zákony o vydávání jsou nezbytné, pokud se Hongkong nemá stát rájem zločinců na útěku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hlásí dalších 150 obětí koronaviru, platí zákaz konzumace divoce…

24.02.2020 14:04 Aktualizováno Obětí nového koronaviru se v pevninské Číně stalo již 2592 lidí, po dnešním oznámení dalších 150…

Jižní Korea má už 833 případů nákazy Covid-19, pozornost se obrací na …

24.02.2020 13:50 Aktualizováno Počet lidí nakažených v Jižní Koreji novým typem koronaviru už stoupl na 833. Stalo se tak poté, co…

Trump ocenil pokrok Indie, premiéra Módího označil za přítele

24.02.2020 12:50 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes na úvod své návštěvy v Indii ocenil pokrok, kterého země…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama