Rozruch kvůli muslimům: Do Ujgurské oblasti přicestoval ruský diplomat, aktivisté se bouří

Vysoký představitel OSN Vladimir Voronkov, který má na starosti boj s terorismem, je v tomto týdnu na návštěvě v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na západě Číny. V této oblasti drží čínské úřady v internačních táborech pravděpodobně více než milion muslimských Ujgurů. Peking tvrdí, že tábory jsou prostředkem boje proti šíření extremistické a separatistické ideologie. Organizace pro lidská práva Voronkovovu návštěvu kritizují, protože podle nich může pomoci odvést pozornost od porušování lidských práv v regionu. Píše o tom dnes list The Guardian.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Muslim
doporučujeme

Voronkov je nejvyšším představitelem OSN, který do Ujrgurské autonomní oblasti zavítal. Mluvčí OSN Farhan Haq potvrdil, že ruský diplomat Voronkov je na oficiální návštěvě Číny, podrobnosti o jeho programu v zemi ale neposkytl.

Návštěvu Voronkova v Sin-ťiangu, o níž jako první informoval časopis Foreign Policy, ostře odsoudily mezinárodní organizace pro lidská práva. "Existuje velké nebezpečí, že návštěva nejvyššího představitele OSN pro boj proti terorismu v Sin-ťiangu potvrdí stanovisko Číny, podle níž je hlavním problémem v této oblasti boj proti terorismu, a nikoli rozsáhlé porušování lidských práv," uvedl představitel organizace Human Rights Watch Louis Charbonneau.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová žádala v prosinci Peking o povolení k návštěvě Sin-ťiangu, ale čínské úřady ji zatím nechávají čekat.

Muslimští Ujguři si dlouhodobě stěžují na kulturní a náboženský útlak ze strany Pekingu a na masivní přistěhovalectví etnických Chanů (Číňanů) do Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Sin-ťiangem čas od času zmítají nepokoje, které Peking přičítá islamistům usilujícím o vytvoření samostatného státu s názvem Východní Turkestán. Za poslední roky si násilí vyžádalo stovky obětí.

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, v nichž drží více než milion Ujgurů. Muslimové jsou podle ochránců lidských práv do těchto táborů posíláni za takové prohřešky, jako je užívání menšinového jazyka, pravidelné modlitby, sledování zahraničních internetových stránek nebo za telefonování s příbuznými v zahraničí.

Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujguři podstupují politickou převýchovu. V táborech se podle úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přichází čínské impérium, varuje Ameriku a svět politolog

19.06.2019 16:56 Americký politolog a komentátor Rober D. Kaplan, který je zároveň i poradcem Pentagonu, upozornil…

Beckham jako bůh? Thajský chrám zdobí oltář se slavným fotbalistou

19.06.2019 16:47 Fotbalová kariéra proslavila Davida Beckhama po celém světě. Buddhistický chrám v Thajsku chová k…

Demonstranti dali vládě v Hongkongu ultimátum, hrozí dalšími protesty

19.06.2019 13:24 Organizátoři demonstrací v Hongkongu dali úřadům lhůtu do čtvrtečního odpoledne, aby splnily jejich…

Japonsko zakázalo tělesně trestat děti, zemí otřáslo několik šokujících…

19.06.2019 12:20 Japonský parlament dnes schválil zákon zakazující rodičům tělesně trestat své děti, napsala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama