Správkyně Hongkongu se opět omluvila, rezignovat odmítá

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová se na dnešní tiskové konferenci znovu omluvila za krizi, kterou vyvolal kontroverzní návrh zákona, jenž by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny. Kvůli návrhu vyšly v minulých dnech demonstrovat do ulic Hongkongu statisíce lidí. Lamová podobnou omluvu předložila písemně již o víkendu a schvalování kritizovaného zákona odložila na neurčito. Na protestující ale omluva nezapůsobila, dále požadují úplné stažení návrhu i demisi Lamové.

Hongkong
doporučujeme

Lamová dnes prohlásila, že projednávání návrhu zákona nebude obnoveno, pokud se vládě nepodaří rozptýlit obavy, které kolem normy panují. "Pokud zákon neprojde parlamentem do konce července příštího roku, vyprší mu platnost a vláda tuto skutečnost přijme," sdělila Lamová ve svém prvním veřejném projevu od nedělních masových demonstrací. Uvedla také, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. Znamená to, že by zůstala v úřadu ještě další tři roky. S tím však nesouhlasí prodemokratická opozice, která omluvu Lamové odmítla.

"Je to chodící katastrofa. Nevyšla vstříc v podstatě žádným požadavkům," prohlásila podle deníku The Guardian hongkongská politička Emily Lauová. Demonstranti žádají, aby Lamová podala demisi a omluvila se za zatýkání a policejní brutalitu během protestů i za jejich označení za výtržnosti.

.

Ve středu se sejde hongkongský parlament, jenž bude hlasovat o návrhu na vyslovení nedůvěry Lamové, který předložili prodemokratičtí poslanci. Ti jsou však v zákonodárném sboru v menšině; převažují zde přívrženci Pekingu. Členové vedení této bývalé britské kolonie by zde rovněž měli odpovídat na otázky související s násilím policie proti demonstrantům.

V neděli se demonstrací proti extradičnímu zákonu v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí, podle policie bylo účastníků 338.000. Jednalo se o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997.

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

"Jasně a zřetelně jsem vás slyšela a o všem, co se událo, jsem hluboce přemýšlela," řekla dnes Lamová. "Všem lidem v Hongkongu se co nejupřímněji omlouvám," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Čína a hongkongská vláda odsoudily sankce USA

08.08.2020 09:20 Vysoký čínský představitel v Hongkongu Luo Chuej-ning dnes rezolutně odsoudil sankce, které Spojené…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama