Při protestech v Kazachstánu zatčeno 4000 lidí. Neměli provokovat, reagoval Tokajev

Přibližně 4000 lidí zadržela policie během protestů při prezidentských volbách, které se tento měsíc konaly v Kazachstánu. Počet zadržených demonstrantů upřesnil kazašský ministr vnitra. Erlan Turgumbajev současně uvedl, že skoro 700 osob bylo odsouzeno k několikadennímu vězení.

Přidejte svůj názor

Kazachstán
doporučujeme

Protesty se odehrály na den voleb 9. června a v následujících dnech. V největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se jich účastnily tisíce lidí. Podle agentury AFP byly tyto demonstrace největší za poslední tři roky. Policie demonstrace rozehnala s použitím síly a úřady zprvu informovaly o méně než tisícovce zadržených.

zdroj: YouTube

Demonstranti protestovali proti tomu, co považovali za předem dohodnuté předání moci od odcházejícího prezidenta jeho chráněnci. Podobné ukázky nespokojenosti veřejnosti, i když poměrně malé, jsou v Kazachstánu, kde je opozice potlačována, vzácné, poznamenala agentura AP.

Volby podle očekávání vyhrál Kasym-Žomart Tokajev, kterého si za svého nástupce vybral Nursultan Nazarbajev (78). Ten středoasijské zemi vládl od roku 1990.

Tokajev v reakci na demonstrace prohlásil, že svoboda názoru je v Kazachstánu "naprostá". Avšak někteří občané, "podněcovaní informacemi zvenčí", si počínali "nedůstojně" a "provokovali", a tak policie musela podniknout nezbytná opatření, aby ochránila bezpečnost jiných občanů.

Nový prezident zároveň odmítl kritiku od pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří vytkli úřadům nedostatečné respektování demokratických norem, přehlížení volebních přešlapů i základních práv a zadržování pokojných demonstrantů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim Čong-un provedl inspekci nové ponorky. Je obrovská, mohla by nést…

23.07.2019 14:14 Severokorejský vůdce Kim Čong-un provedl inspekci nové ponorky, která má již brzy operovat u…

Zemřel čínský expremiér Li Pcheng, přezdívaný "řezník z Pekingu"

23.07.2019 14:11 Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, jemuž je připisována odpovědnost…

Huawei v novém maléru. Firma potají vytvořila bezdrátovou síť v KLDR,…

23.07.2019 12:32 Čínská telekomunikační společnost Huawei Technologies tajně pomáhala Severní Koreji vybudovat a…

Vymazat Afghánistán z mapy? Trumpův výrok pobouřil Kábul, chce vysvětlení

23.07.2019 10:55 Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že vleklou válku v Afghánistánu by mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama