Australský stát Viktorie povoluje eutanazii. V zákoně je řada omezení

V australském státě Viktorie dnes vstoupil v platnost zákon, který legalizuje eutanazii nevyléčitelně nemocných. Místní parlament zákon o dobrovolném, lékařsky asistovaném odchodu ze života schválil v roce 2017.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministryně zdravotnictví státu Viktorie Jenny Mikakosová očekává, že během prvního roku platnosti zákona bude o eutanazii žádat jen velmi málo pacientů, zhruba jeden měsíčně. Postupně jejich počet podle ní poroste.

"Předpokládáme, že až bude tento zákon v platnosti nějakou dobu, bude o možnost dobrovolného odchodu ze života žádat 100 až 150 pacientů ročně," prohlásila Mikakosová.

O eutanazii mohou ve druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie žádat nevyléčitelně nemocní pacienti starší 18 let, jimž podle lékařů zbývá méně než půl roku života. Všechny žádosti bude posuzovat speciální komise. Několik lékařů bude muset potvrdit, že dotyčný je schopen soudného uvažování.

Zákon také znemožňuje nevyléčitelně nemocným lidem ze zahraničí či z jiných australských států, aby možnosti legální eutanazie ve státě Viktorie využili. Kterýkoli lékař také může odmítnout se na procesu eutanazie podílet.

Nevyléčitelně nemocní si budou smrtící látku aplikovat sami. Pokud toho nebudou schopni, pomůže jim lékař, napsala agentura AFP.

Eutanazie je ve většině zemí světa nelegální, umožňuje ji například Belgie, Lucembursko či Nizozemsko. Mezi prvními na světě povolilo eutanazii v červenci roku 1996 na krátkou dobu také řídce osídlené australské Severní území. V březnu 1997 federální australský parlament zákon zrušil. V případě takových států jako Viktorie, která je domovem čtvrtiny Australanů, federální parlament podle agentury AP pravomoc rušit jejich zákony nemá.

Parlament nejlidnatějšího australského státu Nový Jižní Wales zákon umožňující eutanazii v roce 2017 zamítl rozdílem jediného hlasu. Legalizaci eutanazie v současné době zvažují ještě státy Queensland a Západní Austrálie.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dovolená ji zruinovala. Žena si chtěla udělat fotku, aby přežila, platila…

18.07.2019 09:16 Australské turistce se návštěva chrámové komplexu na Bali se zřejmě nevyplatila. Po napadaní…

Žhář zapálil filmové studio v Japonsku. Mnoho mrtvých a zraněných

18.07.2019 08:38 Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském…

Povodně v jižní Asii strhávají domy i s lidmi. 270 mrtvých, desítky tisíc…

17.07.2019 19:25 Nejméně 270 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly…

Na pobřeží Austrálie nalezen vzkaz v láhvi z roku 1969, hledá se autor

17.07.2019 12:30 Australský otec a syn hledají autora 50 let starého vzkazu v láhvi, který našli na jižním pobřeží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama