Australský stát Viktorie povoluje eutanazii. V zákoně je řada omezení

V australském státě Viktorie dnes vstoupil v platnost zákon, který legalizuje eutanazii nevyléčitelně nemocných. Místní parlament zákon o dobrovolném, lékařsky asistovaném odchodu ze života schválil v roce 2017.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministryně zdravotnictví státu Viktorie Jenny Mikakosová očekává, že během prvního roku platnosti zákona bude o eutanazii žádat jen velmi málo pacientů, zhruba jeden měsíčně. Postupně jejich počet podle ní poroste.

"Předpokládáme, že až bude tento zákon v platnosti nějakou dobu, bude o možnost dobrovolného odchodu ze života žádat 100 až 150 pacientů ročně," prohlásila Mikakosová.

O eutanazii mohou ve druhém nejlidnatějším australském státě Viktorie žádat nevyléčitelně nemocní pacienti starší 18 let, jimž podle lékařů zbývá méně než půl roku života. Všechny žádosti bude posuzovat speciální komise. Několik lékařů bude muset potvrdit, že dotyčný je schopen soudného uvažování.

Zákon také znemožňuje nevyléčitelně nemocným lidem ze zahraničí či z jiných australských států, aby možnosti legální eutanazie ve státě Viktorie využili. Kterýkoli lékař také může odmítnout se na procesu eutanazie podílet.

Nevyléčitelně nemocní si budou smrtící látku aplikovat sami. Pokud toho nebudou schopni, pomůže jim lékař, napsala agentura AFP.

Eutanazie je ve většině zemí světa nelegální, umožňuje ji například Belgie, Lucembursko či Nizozemsko. Mezi prvními na světě povolilo eutanazii v červenci roku 1996 na krátkou dobu také řídce osídlené australské Severní území. V březnu 1997 federální australský parlament zákon zrušil. V případě takových států jako Viktorie, která je domovem čtvrtiny Australanů, federální parlament podle agentury AP pravomoc rušit jejich zákony nemá.

Parlament nejlidnatějšího australského státu Nový Jižní Wales zákon umožňující eutanazii v roce 2017 zamítl rozdílem jediného hlasu. Legalizaci eutanazie v současné době zvažují ještě státy Queensland a Západní Austrálie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

09.08.2020 00:01 NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází…

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama